Krowy z Kamieńca Ząbkowickiego piją nanowodę

Firma z Bolesławca „zamienia” zwykłą wodę w nanowodę, a następnie poi nią krowy z zarodkowej hodowli. Czym więc jest nanowoda i dlaczego smakuje krowom?

Według definicji podanej na stronie Nanolaboratory Nantes, która zajmuje się wytwarzaniem ulepszonej wody, nanowoda to woda „uporządkowana”.

foto: użyczone| Nanolaboratory Nante

fot. użyczone | Nanolaboratory Nantes

„Woda składa się z grup cząsteczek H2O. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii duże skupiska cząsteczek wody ulegają rozbiciu na niewielkie, uporządkowane grupy tzw. klastery. Pojedyncza cząsteczka wody ma zaledwie 1 nm (nanometr) średnicy – stąd wywodzi się nazwa nanowody.”

 

 

 

W Bolesławcu oddziałuje się na wodę, aby ją zmienić, za pomocą rezonansu wywoływanego przy pomocy zimnej plazmy w komorze próżniowej. Można dzięki temu spowodować, by nie wrzała ona w 100 stopniach, czy też, by nie zamarzała – wszystko zależy od zastosowanej obróbki.

Używając ogromnego skrótu myślowego, można założyć, że nanowoda, to po prostu woda, w której znaleziono pierwotną strukturę, nieobciążoną „złymi nawykami” i zniekształceniami środowiskowymi.

– Woda ma dużą właściwość leczniczo – terapeutyczną w momencie, kiedy ma odpowiednią strukturę. Nie każda woda nadaje się do wszystkiego. Nam się udało w laboratoriach znaleźć strukturę wody, która istniała przed milionami lat. Bez zniekształceń, bez zanieczyszczeń, bez pamięci wody, którą w sobie ma – mówi Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes.

Za swoje przełomowe odkrycia firma otrzymała wiele nagród, m.in. prestiżowy medal na 58. Światowych Targach Innowacyjności, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels INNOVA 2009. Nanowoda wykorzystywana jest przez bolesławieckie przedsiębiorstwo przy produkcji kosmetyków i pasty do zębów. Ma również co raz więcej zwolenników wśród innych, innowacyjnych biznesów.

Przykładem takiej nowatorskiej współpracy jest właśnie Ośrodek Hodowli Zarodkowej w Kamieńcu Ząbkowickim. O obiekcie tym warto wspomnieć, że jego szefostwo wzorowo korzysta z najnowszych technologii i świat je za to nagradza laurami w wielu konkursach. W 2014 roku ośrodek uroczyście otworzył nową oborę na 350 krów, którą można porównać z hotelem.

 

Według samych zarządców, jest to najnowocześniejsza obora w Polsce i jedna z najbardziej nowatorskich w Europie. Zastosowane w niej innowacyjne rozwiązania mają przyczynić się m.in. do zwiększenia ilości mleka i poprawie jego jakości.

Krowy mają tu niemal luksusowe warunki. Pomieszczenia są odpowiednio wentylowane, oświetlenie zmienia się w zależności od pory dnia i nocy. Krowy jedzą w podgrzewanych korytach, a z głośników płynie przyjemna dla  ucha muzyka. Kolejną nowością jest pojenie krów w ramach testów bolesławicką nanowodą.

 

– Eksperymentujemy teraz z nową technologią, tzw. nanowodą. Tak naprawdę oczekujemy, że nasze krowy staną się dzięki temu zdrowsze. Nie chodzi nam przede wszystkim o wydajność, tylko o wydłużenie życia tych sztuk. Są już zauważalne pierwsze efekty. Zwierzęta naprawdę są zdrowsze, jest mniej zapaleń wymienia, mniej kulawizn, więc wydaje nam się, że jest to strzał w dziesiątkę – ocenia Magdalena Rzepka, główny hodowca Ośrodka Hodowli Zarodkowej w Kamieńcu Ząbkowickim.

 

Nanowodę wykorzystuje również producent pomidorów z Koźminka koło Kalisza, czy kluby sportowe, które nawadniają nią murawy.

Kolejnym krokiem może być zastosowanie nanowody w medycynie, np. w przy leczeniu nowotworów, ale to krok, wydaje się milowy.

(Mirka)

Powiązane artykuły