Książka pt. „Początki (prawie) wszystkiego”

Fot. użyczone | Początki prawie wszystkiego

Zapierająca dech w piersiach książka pełna przemawiających do wyobraźni infografik, ciekawostek i faktów, stworzona przez redaktorów uznanego magazynu „NewScientist”. Wprowadzenie napisał sam profesor Stephen Hawking. Niesamowicie szerokie, wręcz oszałamiające spektrum poruszanych zagadnień – jest tu (prawie) wszystko, znakomicie wyjaśnione!

– Zawsze fascynowały mnie początki. Jako dziecko często spacerowałem po wybrzeżu Yorkshire z mamą, tatą i siostrą; kiedy wydłubywaliśmy z klifów amonity, belemnity i wymarłe małże, zastanawiałem się: Skąd one się wzięły? Jak wyglądała Ziemia, kiedy żyły? – mówi Graham Lawton, autor tekstu książki.

– Do stawiania tych pytań inspirowała mnie nie tylko natura. Oglądając telewizję – najprawdopodobniej czarno-białą, niemniej cud technologii – zastanawiałem się, kto ją wymyślił. Nie mogłem sobie wyobrazić, w jaki sposób ktoś był w stanie wynaleźć pudło z ekranem, na którym wyświetlały się obrazy gdzieś z daleka. Mnie by się to na pewno nie udało – tłumaczy autor.

– Dwadzieścia lat temu, kiedy zostałem dziennikarzem popularnonaukowym, zdałem sobie sprawę, jak silnie historie o początku świata oddziałują na naszą wyobraźnię. „Skąd się wzięliśmy?” to jedno z najbardziej głębokich, fundamentalnych pytań, jakie sobie zadajemy. (Inne to: „Jak należy żyć?” oraz „Dokąd zmierzamy?”, ale te zostawmy na inną okazję). Jestem przekonany, że częścią natury ludzkiej jest obserwowanie świata lub stawianie egzystencjalnych pytań i rozważanie: „Jak to możliwe?” – opowiada Graham Lawton.

„Początki (prawie) wszystkiego” to wybór współczesnych historii o różnego rodzaju początkach ukazanych z punktu widzenia naukowego. Zawiera najważniejsze, najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty w 53 rozdziałach ubarwionych wyrazistymi i nierzadko dowcipnymi infografikami

 

AnKm

Powiązane artykuły