Kto wygra Olimpiadę ZUS?

Do finału ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” przeszło 20 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Dolny Śląsk reprezentować będą dwie drużyny. W finale powalczą Marika Gęgotek, Paulina Ludziak, Damian Jaśkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu oraz Katarzyna Żaba, Michał Swancar, Weronika Pisarewska z Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie.

Finaliści zmierzą się w trzecim etapie Olimpiady już 26 kwietnia w centrali ZUS w Warszawie. Na laureatów Olimpiady czekają laptopy, czytniki ebooków, tablety, dodatkowe punkty rekrutacyjne na uczelniach, a nawet indeksy.

W Olimpiadzie organizowanej przez ZUS wzięło udział ponad 24 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do drugiego, wojewódzkiego etapu przeszło 942 uczniów z 314 szkół.

Do finału Olimpiady zakwalifikowało się 20 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej punktów zdobyły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej (24 punkty na 25 możliwych do zdobycia), Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu (22 punkty), Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim (22 punkty) oraz I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Stargardzie (22 punkty). Finaliści zmierzą się w trzecim etapie już 26 kwietnia w centrali ZUS w Warszawie. Laureaci Olimpiady ZUS zdobędą atrakcyjne nagrody, m.in. laptopy, tablety, czytniki ebooków, dodatkowe punkty rekrutacyjne na uczelniach, a także indeksy.

– Zainteresowanie szkół Olimpiadą było wręcz rekordowe. W zmaganiach udział wzięło aż 24 tysiące uczestników. Ten projekt na pewno będziemy kontynuować w następnych latach gdyż mamy świadomość niewielkiej wiedzy ubezpieczeniowej nastolatków. Dzięki konkursowi młodzież zdobywa wiedzę, która jest im niezbędna, gdy wejdą na rynek pracy – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dla nikogo nie jest tajemnicą, że to właśnie młodzi, niedoświadczeni ludzie są przez pracodawców wykorzystywani i często pracują bez żadnej umowy a i niekiedy bez zapłaty za pracę. Gdy będą świadomi swoich praw łatwiej im będzie o siebie walczyć z nieuczciwym pracodawcą – dodaje rzeczniczka.

Relację na żywo z finału Olimpiady w Warszawie będzie można śledzić na kanale ZUS na youtube.pl

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” (wcześniej konkurs pod tą samą nazwą) jest elementem Lekcji z ZUS. To projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w czterech lekcjach.

Celem zajęć jest przekazanie uczniom praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Lekcje z ZUS mają kształtować świadomość ubezpieczeniową młodzieży i uczyć zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Patroni medialni Lekcji z ZUS: NOIZZ.pl i Magazyn Perspektywy.

Finaliści Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”

 1. Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu”
 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle k/Noteci”
 3. Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych im. XXIV Pułku Artylerii Pancernej w Chełmie
 4. II Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp.
 5. II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
 6. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie
 7. LXIV Liceum Ogólnokształcące im. St. I. Witkiewicza w Warszawie
 8. I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie
 9. Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarneckiego w Nisku”
 10. Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce
 11. I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Słupsku
 12. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej
 13. II Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Starachowicach
 14. Zespół Szkół nr 1 im. St. Staszica w Szczytnie
 15. Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Gniazdowskiego w Ostrowie Wlkp.
 16. I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Stargardzie
 17. Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie im. Kombatantów RP
 18. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu
 19. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie
 20. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie

(MKO)

Powiązane artykuły