„Modna i już. Moda w PRL” – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Od dziś 17 maja do 28 sierpnia można oglądać modę z czasów PRL – największą prezentację muzealną w Polsce poświęconą tej tematyce. Ponad 400 strojów i akcesoriów, wśród nich suknie ślubne, dzienne i wieczorowe, dzianiny, kombinezony, buty, torebki i kapelusze.

Na wystawie można prześledzić historię mody w Polsce Ludowej, od zakończenia II wojny światowej aż po upadek rządów komunistycznych w 1989 r.

Obok kreacji znanych polskich projektantów: Jerzego Antkowiaka, Barbary Hoff czy Grażyny Hase będzie można zobaczyć także stroje wymyślone i uszyte przez zwyczajne Polki.

moda-prl-029Wybitne znawczynie historii mody Małgorzata Możdżyńska-Nawotka z MN we Wrocławiu i Joanna Regina Kowalska z MN w Krakowie przygotowały wystawę, która po prostu zachwyca. Tych sukien, płaszczy, kostiumów, żakietów, marynarek, kurtek i kombinezonów nie widziało się na co dzień na ulicach polskich miast. To były marzenia, które starały się spełniać kobiety w czasach deficytu. A nie było to łatwe – trzeba było zdobyć materiał, mieć dobrą krawcową lub samej posiadać umiejętności krawieckie i oczywiście maszynę do szycia.

Moda była zjawiskiem klasowym – elity ubierały się zgodnie z paryskimi trendami, a maluczkim pozostało kombinowanie i pomysłowość, dziś nazywana kreatywnością. Na wystawie przygotowanej wspólnie przez Muzea Narodowe z Krakowa i Wrocławia możemy prześledzić historię mody w Polsce Ludowej od zakończenia II wojny światowej aż po upadek komunizmu w 1989 roku.

moda-prl-023Szczególną rolę na wystawie odgrywać będzie prezentacja sukni ślubnych, ilustrująca przemiany kobiecej sylwetki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uwagę widzów przyciągną ubiory inspirowane polskim i obcym folklorem. Wiele miejsca organizatorzy poświęcą znanym projektantkom mody: Barbarze Hoff, twórczyni słynnego „Hofflandu”, i Grażynie Hase, autorce nowoczesnych kreacji, m.in. inspirowanych malarstwem. Nie zabraknie ubrań stworzonych przez znane polskie firmy odzieżowe, jak „Telimena”, „Cora”, czy też „Moda Polska”. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również festiwalowe kreacje Maryli Rodowicz, niesztampowe swetry zdobione np. motywem gotyckiego okna.

– Najciekawsze w naszych wrocławskich zbiorach kreacje pochodzą z dekad szczególnie trudnych, czyli z czasów wojny, pierwszych lat powojennych i okresu stalinowskiego oraz z lat 80. – wyjaśnia Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Są dowodem na to, że sposób ubierania się w większym stopniu zależał od kapitału kulturowego niż finansowego. Wyczarowane ze zużytych spadochronów czy przerobione z ubrań pochodzących z zagranicznych paczek kreacje z lat 40. czy zwariowane, kolorowe, ekscentryczne pomysły z ostatniej dekady PRL są przekonującym dowodem siły tego niematerialnego kapitału i znaczenia indywidualnej kreatywności.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Narodowe w Krakowie. Partnerem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Więcej na http://www.wroclaw.pl/modna-i-juz-moda-w-prl-w-muzeum-narodowym

(ANAG)

Powiązane artykuły