Naukowcy z Wrocławia wyróżnieni tytułami Very Important Polish Innovator

Olga Malinkiewicz, wiceprezes spółki Saule Technologies oraz Michał Bieniek, prezes spółki Apeiron Synthesis zostali nagrodzeni tytułem Very Important Polish Innovator.

Uhonorowano 11 polskich naukowców, których badania są z sukcesem wykorzystywane w gospodarce. Wyróżnienia wręczono 10 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim.

Tyuły Very Important Polish Innovator przyznano podczas konferencji „Nauka – innowacyjność – promocja. Wyzwania dla nauki w budowaniu konkurencyjnej gospodarki”.

Znajdująca się we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Michała Bieńka Apeiron Synthesis zajmuje się najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarze chemii, m.in. dla przemysłu farmaceutycznego. Innowacyjny produkt Apeiron Synthesis to katalizator metatezy stosowany m.in. do produkcji leków nowej generacji. Natomiast związana z Wrocławskim Parkiem Technologicznym Olga Malinkiewicz jest wiceprezesem spółki Saule Technologies. W tym roku znalazła się w rankingu portalu wroclaw.pl „30 Kreatywnych”, Badaczka wynalazła technologię wytwarzania perowskitów. Pozwalają one na przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. W grudniu 2015 r. Olga Malinkiewicz była bohaterką programu pt. „Made in Poland”, który został wyemitowany na antenie CNN International. W 30-minutowym programie CNN zaprezentował polskie firmy, technologie i odkrycia zdobywające międzynarodowy rozgłos.

Oto pełna lista laureatów nagrody Very Important Polish Innovator:

Olga Malinkiewicz – wiceprezes spółki Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych na świecie wykorzystuje perowskity do produkcji ogniw słonecznych. Jest to nowatorska metoda, która pochłania stosunkowo niskie koszty.

Michał Bieniek – prezes zarządu Apeiron Synthesis SA, zajmuje się syntezą i zastosowaniem katalizatorów metatezy olefin. Współautor sześciu zgłoszeń patentowych.

Marek Adamowicz – współautor wielu projektów, jak np. pierwszego na świecie transformatora energoelektronicznego do napędów służących wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego.

Grzegorz Brona – współzałożyciel i prezes zarządu Creotech Instruments SA, zajmuje się technologią kosmiczną.

Iwona Cymerman – wraz z zespołem pracuje nad nanocząsteczkami, które mogą być nośnikiem różnych substancji wewnątrz organizmu, także substancji przeciwnowotworowych.

Piotr Garstecki – pracuje w Instytucje Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Jego zespół zajmuje się tworzeniem zautomatyzowanych technik przepływowych na potrzeby badań chemicznych, biochemicznych i mikrobiologicznych.

Dawid Nidzworski – współwłaściciel kilku spółek, zajmuje się m.in. opracowaniem czujnika do wykrywania wirusa grypy.

Tomasz Skalski – etymolog, prezes zarządu firmy Biomantis, która tworzy opatrunki na trudno gojące się rany.

Dominik Spinczyk – zajmuje się komputerowo wspomaganą chirurgią i radiologią, m.in. nieinwazyjnym niszczeniu nowotworów wątroby.

Paweł Śliwiński – pracuje nad pompami i silnikami satelitowymi oraz zaworami.

Anna Wójcicka – zajmuje się upowszechnieniem w Polsce badań genetycznych, które mają być elementem profilaktyki, diagnostyki i terapii celowanych.

(ANAG)

Powiązane artykuły