Nowa aplikacja mobilna dla klientów firmy fotowoltaicznej – za projekt odpowiada Deloitte Digital

fot. corab.pl

Deloitte, Google i Corab połączyły siły, aby stworzyć narzędzie do zarządzania energią odnawialną

Warszawa, 7 marca 2024 r. – Polska branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija, odpowiadając na narastające zapotrzebowanie na źródła energii odnawialnej. W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, technologie fotowoltaiczne stają się jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Aplikacja mobilna firmy Corab, polskiego producenta systemów fotowoltaicznych, zaprojektowana przez zespół Deloitte Digital jest jedną z odpowiedzi na te potrzeby. Umożliwia ona instalatorom i właścicielom instalacji kompleksowe i zdalne zarządzanie OZE.

 

Polska jest jednym z liderów wśród europejskich rynków energii odnawialnej. Dane niezależnego think tanku Ember wskazują, że między 2015 r. a 2022 r. Polska zajęła piąte miejsce spośród krajów UE pod kątem wzrostu mocy zainstalowanej w OZE. Odnotowała również trzeci najwyższy wynik pod kątem wzrostu procentowego (207 proc.). Tym samym obserwuje się znaczny wzrost inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym. Firma doradcza Deloitte podkreśla, że zainteresowanie ze strony klientów tego rodzaju rozwiązaniami wymaga skutecznych narzędzi do monitorowania i zarządzania energią. Oprócz tego istotne są także usprawnienia w administrowaniu instalacjami z perspektywy zarówno użytkowników końcowych, jak i instalatorów.

 

Od potrzeby do produktu

Narzędzie zaprojektowane przez Deloitte powstało w wyniku dokładnego zbadania potrzeb i wyzwań, przed jakimi stoi klient – Corab S.A. Firma jest polskim producentem zaawansowanych systemów fotowoltaicznych. Obecnie przechodzi dynamiczną transformację, ewoluując z tradycyjnego producenta przemysłowego w kierunku nowoczesnego przedsiębiorstwa technologicznego. Wraz z rosnącym zainteresowaniem na rynku podobnymi produktami i rozwiązaniami, firma zauważyła potrzebę bardziej efektywnych metod monitorowania i zarządzania energią z instalacji fotowoltaicznych. Corab chciał przy tym udoskonalić proces serwisowy, aby sprostać pojawiającym się trendom.

Naszym celem było zaprojektowanie innowacyjnej, wielofunkcyjnej aplikacji mobilnej, dostępnej zarówno w ekosystemie iOS, jak i Android. Mieliśmy przy tym na względzie stworzenie produktu, który będzie optymalnym wsparciem zarówno dla użytkownika instalacji fotowoltaicznych, jak i specjalisty-instalatora. Do pracy nad aplikacją zaangażowaliśmy interdyscyplinarny zespół projektowy Deloitte Digital, co pozwoliło nam opracować naprawdę rewolucyjne narzędzie – wyjaśnia Jakub Górnik, parter w Deloitte Digital

 

Wewnątrz aplikacji

Główną myślą przyświecającą nad procesem projektowym aplikacji była prostota w dostępie do funkcji ułatwiających korzystanie z produktów Corab oraz monitorowaniu energii słonecznej w systemach iOS i Android.

Aplikacja Corab One stanowi kompleksowy system obsługi i zarządzania fotowoltaiką, systemami ogrzewania, a w przyszłości również wszystkimi urządzeniami w domu czy firmie. Stworzyliśmy ją z myślą o potrzebach naszych klientów i partnerów, korzystając z wieloletnich doświadczeń oraz opinii użytkowników. Bardzo cieszę się z tej współpracy, bo rozwiązanie otworzyło nam drogę do szerokiej ekspansji europejskiej – zauważa Piotr Markowski, CEO CORAB S.A.

Corab One powstało we współpracy z Google, wieloletnim partnerem technologicznym Deloitte. Aplikacja obejmuje zaawansowany system backend, który nie tylko agreguje w Google Cloud dane z sensorów instalacji, ale także integruje się harmonijnie z warstwą frontend w postaci aplikacji mobilnej. Dzięki temu klient końcowy jednym gestem ma dostęp do różnorodnych funkcji, ułatwiających m.in. korzystanie z produktów Corab, a także monitorowanie i zarządzenie wytworzoną energią słoneczną, podczas gdy instalatorzy czerpią korzyści z dostępów do danych serwisowych. Oprócz tego użytkownicy mają dostęp do bazy wszystkich dokumentów związanych z instalacją oraz bazy materiałów edukacyjnych zwiększających ich świadomość energetyczną.

Aplikacja Corab One została zbudowana na podstawie szeregu natywnych rozwiązań dostępnych w Google Cloud, w szczególności usług serverless przeznaczonych do uruchamiania aplikacji mobilnych i analizy dużych zestawów danych. Dzięki temu aplikacja jest efektywna i służy również jako nowy kanał komunikacji m.in. z klientami.  Z kolei gromadzone dane pozwalają sprawnie reagować serwisantom i rozwiązywać zgłaszane przez użytkowników usterki – mówi Mirosław Polski, partner engineer w Google Cloud.

Wielowymiarowość i wszechstronność narzędzia zaowocowała podniesieniem standardu obsługi klienta przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w tym zakresie o około 40 proc. Aplikacja wpłynęła również znacząco na wzrost efektywności operacyjnej (Corab oraz firm instalacyjnych) o około 20 proc., dzięki zdalnemu dostępowi do dużej bazy danych w urządzeniach.

Powiązane artykuły