Nowa produkcja filmowa w Zamku Książ

Jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach Zamku Książ w Wałbrzychu czyli wojenne lata 1944-45 poznamy dzięki serialowi powstającemu dla Canal+Discovery. Globalny nadawca telewizyjny przygotowuje produkcję pt.„Główne kwatery Hitlera”, który będzie można zobaczyć już późną wiosną tego roku.

Nieznane fakty z okresu II wojny światowej związane z zamkiem Książ w Wałbrzychu, pałacem Jedlinka w Jedlinie-Zdroju, a także podziemnymi obiektami kompleksu Riese w Głuszycy i Walimiu stanowią kanwę scenariusza jednego z odcinków serialu, który był kręcony na terenie Polski i Niemiec od września ubiegłego roku. 10-odcinkowy serial wyprodukował Dom produkcyjny: Tvworking. Każda część będzie trwała około 45 minut i zostanie poświęcona innej kwaterze Adolfa Hitlera, m.in. Wilczemu Szańcowi w Gierłoży koło Kętrzyna, zamkowi Książ w Wałbrzychu, Bertechsgaden w Bawarii czy bunkrowi przy Kancelarii Rzeszy w Berlinie.

W każdym odcinku zaprezentowane zostaną relacje świadków, materiały archiwalne, wypowiedzi ekspertów oraz inscenizacje związane z konkretną kwaterą Hitlera. Roli prowadzącego podjął się znany regionalista i pasjonat historii rodem z Walimia, Łukasz Kazek.

W powiecie wałbrzyskim zdjęcia kręcono w obiektach Riese: Osówce i Włodarzu, a także w pałacu w Jedlince przy którym stoją dwie wierne repliki wagonów z pociągu Hitlera – Amerika. Natomiast w Wałbrzychu zdjęcia kręcono w dzielnicy Nowe Miasto, gdzie Hitler wziął udział w wiecu wyborczym oraz właśnie w Zamku Książ. W najważniejszym zabytku Wałbrzycha powstawały między innymi: sceny zajęcia zamku przez nazistowską organizację TODT oraz wkroczenia do niego armii czerwonej. Wiele scen powstało także w podziemiach zamkowych na poziomie -50 metrów, które wydrążyli więźniowie obozu Gross-Rosen na potrzeby bunkra dla Hitlera i jego anturażu.

AnPl

Powiązane artykuły