O historii na żywo w Zamku Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. Tym razem prelegentką będzie dr Bogna Ludwig z Politechniki Wrocławskiej. Temat wykładu to „Osiedla patronackie Dyrekcji Generalnej Kopalń Książańskich”. Termin: 27 września (poniedziałek) o godzinie 17:30 w Sali Jana Henryka na III piętrze.

Kiedy w 1907 umierał Jan Henryk XI, Książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu, jego majątek na Dolnym i Górnym Śląsku szacowano na 95 mln. marek w złocie. Oprócz zamków w Książu i Pszczynie, Książęcego Browaru w Tychach, kopalń, lasów i niezliczonych majątków rolnych, w jego skład wchodziły osiedla domów dla górników zatrudnionych w książęcych kopalniach w Wałbrzychu.

Do dziś stanowią one nieco przykurzone perełki architektoniczne naszego miasta. Mają się w sumie dobrze, są zamieszkałe i niestety czasami dewastowane popularnymi „dociepleniami i pastelozą”. Spotkanie będzie swoistą wycieczką po Wałbrzychu Hochbergów z początku XX wieku.

Wstęp wolny!

Wcześniejsze zgłoszenia w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane):

tel. 74 66 43 834 / 872, e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl.

Podczas prelekcji dr hab. Bogna Ludwig omówi następujące obszary:

  • Wstęp
  • Powstanie i rozwój „Fürsten v. Pless Consolidierte Fürstensteiner Gruben” (pol. Skonsolidowane Kopalnie Książańskie Księcia von Pless)
  • Osiedla patronackie „ Fürsten v. Pless Consoliedirte Fürstensteiner Gruben”
  • Osiedle Czterech Domów przy placu Grunwaldzkim (Vierhaeuser)
  • Osiedle przy placu Traugutta (Ritter Platz)
  • Osiedle przy ul. Beethovena (Bahnschacht Anlage)
  • Osiedle przy ul. Nowowiejskiej (Laxenberg)
  • Mieszkania przy dawnej hucie (Wilhelmshütte)
  • Osiedle przy ul. Kochanowskiego w Gorcach (Rothenbach)
  • Domy przy ul. Głowackiego w Górnym Wałbrzychu (Ober Waldenburg, Ritterstr.)
  • Osiedle przy szybie „Jan” („Hans Heinrich”) na Białym Kamieniu
  • Osiedle na Gaju (Stadtpark Siedlung)
  • Uzupełnienie osiedla za zamkiem, w sąsiedztwie szybu „Ida” (Anlage Schachtes „Ida“)
  • Znaczenie architektoniczne i urbanistyczne osiedli Dyrekcji Kopalń Książańskich

Dr hab. Bogna Ludwig

Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w roku 1993. Dwa lata przed tym, w 1991 r., rozpoczęcie drugich studiów na kierunku historii sztuki Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – dyplom w 1996 r.. Równocześnie od roku 1993 studia doktoranckie (przerwane w 1995 r.) na Politechnice Wrocławskiej. 1 lutego 1994 r. zatrudniona jako asystent na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w Zakładzie Konserwacji i Rewaloryzacji Architektury, obecnie w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu i Sztuk Wizualnych Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Pracę doktorską pt. „Urbanistyka barokowych zespołów budowli jezuickich na Śląsku” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Grażyny Balińskiej, obronił w 1999 roku. Praca została wyróżniona w 2000 roku w konkursie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2006 r. dr Ludwig otrzymała indywidualny grant badawczy, na badania tematu: „Osiedla mieszkaniowe w krajobrazie wałbrzyskiego okręgu górniczo-przemysłowego (1850-1945)”, zakończony w 2009 r. Efektem opracowania stała się książka będąca podstawą rozprawy habilitacyjnej. Autorka została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną w 2013 roku. W latach 2010-2013 prowadziła badania architektury i wyposażenia wiejskich kościółków Wałbrzycha i okolic z czasów nowożytnych. Podsumowała je książka pt. „Fundacje sakralne Czettritzów w Wałbrzychu i okolicach”.

Od roku 2012 prowadzi badania nad barokowymi przemianami przestrzeni urbanistycznej miast Dolnego Śląska.

MaJa

Powiązane artykuły