Okulary do pracy przed komputerem

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem komputera. Czy w ten sposób pogarsza nam się wzrok? Czy nawet nie mając wady wzroku powinniśmy do pracy przed komputerem używać okularów?

Te i inne wątpliwości rozwiewają dyplomowani optycy Joanna i Robert Dekowie z Salonu Optyka Deka, Rynek w Dzierżoniowie.

Okuliści osobom pracującym przed komputerem przepisują szkła z antyrefleksem. Czy takie okulary nas chronią przed pogorszeniem wzroku?

Powłoka antyrefleksyjna poprawia nam komfort pracy przed komputerem. Chodzi o to, aby zredukować uciążliwe dla oka refleksy świetlne. Bez względu na to, czy ktoś ma wadę wzroku czy nie, do pracy przy komputerze powinien używać okularów, nawet bez korekcji, ale z antyrefleksem. Nie ma pewności, czy to ochroni nas przed pogorszeniem wzroku, jednak fakt, że NFZ refunduje powłoki antyrefkesyjne pozwala przypuszczać, że ma to znaczenie zdrowotne. Warto dodać, że osoby pracujące przed komputerem powyżej czterech godzin dziennie powinny mieć okulary refundowane przez pracodawcę.

Powłoka antyrefleksyjna jest przydatna nie tylko do pracy przed komputerem.

Antyrefleksy świetnie sprawdzają się też podczas oglądania telewizji czy podczas nocnej jazdy samochodem. Nie możemy natomiast tej powłoki traktować jako ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Wprawdzie odbija ona światło, ale przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym nie chroni.

Jakie zalety mają jeszcze antyrefleksy?

Dla kobiet mają znaczenie estetyczne – w okularach z taką powłoką lepiej widać oko. Można to zaobserwować na fotografiach. Osoby, które nie mają szkieł z antyrefleksem, mają praktycznie niewidoczne oczy.

Wróćmy do pracy przed komputerem. Często gdy długo siedzimy przed ekranem, oczy nas pieką, odczuwamy piasek pod powiekami. Jak temu zaradzić?

To skutek tego, że oko nam się wysusza. I to nie tylko na skutek promieniowania z ekranu, ale ogrzewania i klimatyzacji. Powinniśmy zwiększyć ilość płynów w organizmie, mocniej go nawadniać. Do oczu można zastosować krople, ale takie które nie zawierają żadnych leków. Na noc warto zrobić sobie kompresy z herbaty na powieki.

Oko przed komputerem też się rozleniwia…

To prawda. Gdy pracujemy w jednej odległości, oko nie jest zmuszane do akomodacji, czyli przenoszenia z jednej odległości na inną. Rozleniwia się, bo nie musi pracować, przez co następuje szybszy postęp wady wzroku.

Czy jest sposób na zachowanie zdrowego widzenia?

Oczywiście, oko można ćwiczyć. Najprostszym sposobem jest podczas pracy, raz na pół godziny przeniesienie wzroku z monitora na najdalszy przedmiot za oknem – drzewo, budynek i skupienie się na drobnym szczególe – liściu czy cegle. Tym samy będziemy w stanie z czasem coraz bardziej oddalić punkt obserwacyjny.

Anna Augustyniak

 

Powiązane artykuły