Okulary przeciwsłoneczne – jak być modnym i dbać o oczy

Co jest ważne przy wyborze okularów przeciwsłonecznych i jaki model wybrać, aby być modnym tego lata?

O rozmowę poprosiliśmy Joannę i Roberta Deka z salonu Optyka Deka w dzierżoniowskim Rynku.

Jak się chronić przed szkodliwym promieniowanim UV?

Ludzie coraz częściej i chętniej używają okularów przeciwsłonecznych, jednak mało kto zastanawia się, czy spełniają one podstawową funkcję, jaką jest ochrona naszego wzroku. Poza tym kobiety często używają okularów jako opaski do włosów.
Najważniejszą funkcją okularów przeciwsłonecznych, oczywiście poza tym żeby zmniejszyć efekt olśnienia, powinna być ochrona przed promieniowaniem UV. Filtr powinien mieć przynajmniej wartość 400, a gdy wybieramy się na wspinaczkę wysokogórską – 600. Niestety, okulary kupowane na bazarach za 10-20 zł na pewno takich filtrów nie mają i nie tylko nie chronią naszych oczu, a wręcz szkodzą. Dlatego zapraszamy wszystkie osoby, które rzeczywiście chcą zadbać o swoje oczy po okulary przeciwsłoneczne do salonu optycznego.

Co jest modne tego lata, jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne?

GU 7323 CRY-3F_S32_HR

Na topie są oprawy w paski, cętki, w kwiatowe wzory. Modne jest transparentne tworzywo, które nadaje okularom lekkości i delikatności. Cały czas modne są okulary policyjne – dla obu płci. Poza tym kocie retro dla pań. Do tego należy dodać szczyptę glamour, czyli błyszczących kamieni lub biżuteryjnych aplikacji, zdobiących elegancką formę okularową. W stylizacjach pojawia się też drewno. Do łask wracają także złote oprawy. Poza tym okulary okrągłe. Najmodniejsze są przy tym wąskie zauszniki.

A co wybierają klienci?

Raczej klasykę: oprawy czarne i brązowe, w porywach bordowe. To są zazwyczaj okulary uniwersalne, które założymy latem do krótkich spodenek, a zimą na narty.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów?

Przede wszystkim na to, czy posiadają filtr UV, minimum 400. Poza tym sprawdźmy, czy są dobrze osadzone na nosie, aby nas naprawdę chroniły, a nie opadały na policzki, a słońca wpadając górą będzie nas razić.

Gdy mamy wadę wzroku, okulary słoneczne sprawią, że nie zobaczymy nic…

Wtedy warto wykonać okulary z korekcją. W naszym salonie wykonujemy także progresywne okulary słoneczne. Wówczas w jednej parze można porozwiązywać krzyżówkę na plaży i patrzeć w morze.
 Możemy wykonać również okulary z korekcją i polaryzacją, które przydadzą się podczas uprawiania sportów wodnych czy prowadzenia samochodu.

Okulary w salonie optycznym nie są jednak tanie, na bazarze kupimy je za 20 zł, a w salonie trzeba wydać przynajmniej 150 .

To inwestycja na lata. Jeśli wybierzemy dobre oprawy, będą nam służyć wiele lat, a szkła, nawet jak się porysują, zawsze wymienimy. Przede wszystkim kupując okulary w salonie optycznym mamy pewność, że posiadają filtr i chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem. Pamiętajmy też, że pod wpływem słońca i ściągania ich jedną ręką, poluzowują się, zatem po wakacjach warto wejść do salonu optycznego i poprosić o ponowne dopasowanie.

(ANAG)

Powiązane artykuły