Open House Gdańsk 2019

Otwórz się na Oliwę – nadchodzi trzecia edycja Open House Gdańsk. W ostatni weekend września odbędzie się kolejna gdańska odsłona międzynarodowego festiwalu architektury. Tym razem organizatorzy otworzą drzwi i bramy oliwskich mieszkań prywatnych, instytucji publicznych i parków.

Oprócz zwiedzania w programie inaugurująca festiwal debata z udziałem architektów i miejskich aktywistów Oliwa – archipelag piękna. Przyszłość dzielnicy ogrodów. Wydarzenie odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 we wnętrzach odremontowanego budynku Spichlerza Opackiego z początku XVIII wieku, mieszczącego się na terenie Parku Oliwskiego w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Debata jest współorganizowana z firmą Invest Komfort, która od początku istnienia jest mecenasem festiwali Open House Gdańsk i Open House Gdynia. Tuż po niej odbędzie się premierowa prezentacja nowej inwestycji oraz ogólnodostępnego parku, które deweloper wybuduje przy ulicy Opackiej. O koncepcji opowiedzą architekci odpowiedzialni za projekt osiedla – Jakub Bladowski z Roark Studio oraz Magdalena Sobótka ze Studia Krajobraz.

Pierwsza edycja festiwalu Open House Gdańsk otworzyła dla zwiedzających ponad 70 lokalizacji w obrębie Głównego Miasta, Dolnego Miasta, Stoczni i Biskupiej Górki, przebijając sukces gdyńskich edycji festiwalu. Druga edycja Open House Gdańsk otworzyła wnętrza dzielnicy Wrzeszcz, a liczba uczestników przekroczyła 10000. W festiwalu, w roli gospodarzy, wzięli udział wybitni twórcy życia kulturalnego miasta.

W tym roku tematem przewodnim jest Oliwa – fascynująca dzielnica Gdańska, której historia sięga XII wieku. Niemal nietknięta działaniami drugiej wojny światowej, zachowała swój pierwotny charakter z obiektami, które powstając na przestrzeni wieków decydowały o jej spójnym obrazie.  W latach powojennych, za sprawą powstania Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, hali widowiskowo-sportowej Olivia czy ostatnio kompleksu Olivia Business Center, dzielnica zyskała oprócz charakteru mieszkaniowego również walor akademicko-biznesowy.

– Oliwa to miejsce, gdzie w obrębie jednej jednostki administracyjnej miasta odnajdziemy osadzoną w krajobrazie zabytkową kuźnię wodną, będącą wspaniałym przykładem cennej architektury powojennej halę Olivia i najnowsze realizacje – biurowce Argon i Olivia Buseness Centre. Sielska atmosfera łączy się tu ze współczesną architekturą. W ramach festiwalu chcemy porozmawiać z mieszkańcami w ich pracowniach, zapytać o życie w dzielnicy, odwiedzić ich mieszkania pełne niesamowitych historii i zadać pytania o przyszłość Oliwy na debacie. – mówi Diana Lenart, dyrektor generalna festiwalu.

Wydarzenie odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-29 września 2019 r. Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, do niektórych obowiązują zapisy. Rezerwacje będą dostępne na stronie www.ohgdansk.org.

MaJa

Powiązane artykuły