Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Niepełnosprawność wciąż pozostaje tematem tabu w społeczeństwie. Nadal panuje przekonanie, że niepełnosprawność to jakby „wyrok” na nasze życie i nalegania na to, aby osoby z takim obciążeniem były traktowane inaczej niż reszta społeczeństwa. Na szczęście coraz więcej firm próbuje zmienić ten stan rzeczy i dostrzega potencjał osób niesprawnych fizycznie lub intelektualnie.

 

Fot. użyczone | Z roku na rok coraz więcej osób z niepełnosprawnościami podejmuje się aktywizacji zawodowej.

Coraz więcej firm staje się inspirującym przykładem dla innych biznesmenów, aby postawić na inkluzowość wobec osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu potencjał tych osób będących ofiarami dyskryminacji, negatywnie traktowanych albo ignorowanych, może być lepiej widoczny a co więcej – doceniony. Firmy rozumieją jak ważne jest umożliwienie ludziom z niepełnosprawnościami czy schorzeniami, aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie poprzez podjęcie świadomych decyzji dotyczących ich kariery i edukacji.

Statystyki nie kłamią

Dane z roku 2022 pokazują, że coraz więcej firm decyduje się na przyjmowanie osób z niepełnosprawnością do swojego grona pracowników. Także z roku na rok także rośnie liczba osób z niepełnosprawnościami podejmujących pracę.

BPO Network to firma z misją, która wspiera biznes poprzez tworzenie procedur i zespołów zdalnych pracowników z niepełnosprawnościami.

— Nadeszły wreszcie czasy nowej jakości pracy zdalnej, jaką oferują wykształcone i wykwalifikowane osoby z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że dzięki pracy, którą kocham, mogę pomagać innym. Siły dodaje mi widok ludzi, którzy dzięki pracy mojej i mojego zespołu spełniają swoje marzenia i zaczynają znowu aktywnie żyć, mimo swoich chorób i niepełnosprawności. Gdy dostaję wiadomości od kandydatów na pracowników, którzy odnaleźli wymarzoną posadę – to powraca wiara w dobro drugiego człowieka. Podobnie, gdy widzę uśmiech i blask w oczach podczas spotkań on-line i słyszę słowo dziękuję. Dostrzegam wtedy tę energię w ludziach, którzy jeszcze niedawno siedzieli w czterech ścianach w przerażającym poczuciu bezsilności. Dzięki temu czuję, że moja praca ma sens, że przyczyniam się do tego, by nasz świat był odrobinę lepszy. To mnie wzmacnia, daje energię i siłę do rozwoju projektów, które tworzę. – mówi Joanna Olszewska, CEO BPO Network.

Dla wielu osób z niepełnosprawnością BPO Network jest start-upem, który stawia na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Często daje drugą szansę w rozwoju osobistym i zawodowym, tak by mogli poczuć się z powrotem sprawni na swój wyjątkowy sposób a pracodawcom daje niezwykłego pracownika.

Polski rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami staje się coraz bardziej otwarty i przychylny a bariery architektoniczne powoli przestają być powodem do zmartwień i przeszkodą, która uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia

 

Powiązane artykuły