Ostateczna wersja mandatu negocjacyjnego zatwierdzona

 

45 projektów na łączną kwotę ponad 20 mld zł – tak w skrócie można podsumować propozycje kluczowych dla Dolnego Śląska inwestycji zawartych w „Stanowisku negocjacyjnym Samorządu Województwa Dolnośląskiego”

Marszałek Cezary Przybylski, wraz z przedstawicielami zarządu – wicemarszałkami Jerzym Michalakiem i Radosławem Mołoniem oraz członkiem zarządu Włodzimierzem Chleboszem, zaprezentowali listę zadań, które mają być realizowane przy wsparciu rządu.

Dokument zakończył okres prac i konsultacji na poziomie województwa i rozpoczął proces negocjacyjny. Zawarte w nim projekty będą teraz przedmiotem rozmów pomiędzy stroną rządową, a władzami Dolnego Śląska. Ostateczną listę projektów poznamy po zakończeniu negocjacji.

Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego

Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego

– Wierzę, że uda nam się uzyskać zgodę na realizację większości zgłoszonych projektów. Przedstawione dziś „Stanowisko negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” jest efektem wypracowania pewnego kompromisu, który jest zestawieniem projektów, z jednej strony wyrażających nasze potrzeby, a z drugiej mających szansę na realizację ze środków rządowych.

 

 

 

 

Kontrakt Terytorialny jest narzędziem, które pozwoli na lepszą koordynację działań szczebla rządowego i samorządowego oraz realizację przedsięwzięć, które mają decydujący wpływ na rozwój naszego regionu, a są zapisane m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.

Lista projektów została podzielona na kilka zakresów tematycznych. Wśród nich znajdziemy między innymi: transport, środowisko i bezpieczeństwo, szkolnictwo wyższe, edukację, rewitalizację, a także ochronę zdrowia i sport.

Wśród dolnośląskich projektów znalazły się m.in inwestycje związane z infrastrukturą: dokończenie drogi ekspresowej S5 Wrocław – Poznań oraz S3 do granicy z Czechami, budowa obwodnic Wałbrzycha, Głogowa, Milicza oraz Oławy, a także rewitalizacja linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław – Szczecin. Obok nich są także te związane z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego; badawcze – budowa Ponadregionalnego Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych oraz związane z ochroną zdrowia – Dolnośląskie E-Zdrowie, które ma rozwijać system ratownictwa medycznego w naszym województwie.

Pełna lista projektów dostępna jest tutaj.

(inf.pras)

 

Powiązane artykuły