Panattoni daje drugie życie używanym turbinom wiatrowym

Panattoni, lider europejskiego rynku nieruchomości przemysłowych, wspiera upcykling maszyn służących do wytwarzania zielonej energii. W 15 lokalizacjach dewelopera. Przyjazne dla środowiska meble ogrodowe można znaleźć wykonane z dawnych turbin wiatrowych, aw 2023 roku podobne meble mają pojawić się w kolejnych 100 lokalizacjach.

 

Panattoni, lider europejskiego rynku nieruchomości przemysłowych, wspiera upcykling maszyn służących do wytwarzania zielonej energii. W 15 lokalizacjach dewelopera. Przyjazne dla środowiska meble ogrodowe można znaleźć wykonane z dawnych turbin wiatrowych, aw 2023 roku podobne meble mają pojawić się w kolejnych 100 lokalizacjach.

Życie poza wiatrem. Na terenach zielonych i rekreacyjnych wokół centrów Panattoni, m.in. w Krakowie, Kaliszu, Wrocławiu, Wałbrzychu, Małych Żernikach, Pruszkowie czy Nadarzynie, ustawiono dziesiątki leżaków, ławek i huśtawek wykonanych ze łopat turbin wiatrowych. To efekt współpracy z firmą Anmet, która od 20 lat specjalizuje się w recyklingu odpadów, a od 2015 roku zajmuje się recyklingiem łopat turbin wiatrowych.

„W tej sytuacji recykling turbin wiatrowych stał się niezbędny dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej i OZE w ogóle i bez OZE nie osiągniemy celów taksonomii UE. Realizując naszą koncepcję „Go Earthwise with Panattoni”, działamy holistycznie, przechodząc na odnawialne źródła energii, ale także realizując koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director w Panattoni .

Łopaty turbin wiatrowych, które Anmet zamienia w meble ogrodowe, mogą być używane przez 25 lat. Pojedyncza turbina wiatrowa w ciągu swojego życia pozwoli zaoszczędzić 36 500 ton emisji CO2, które w przeciwnym razie byłyby wytwarzane przez elektrownię węglową.

Wspieranie energii odnawialnej. W 2022 roku Panattoni otrzymał około 315 000 MWh energii elektrycznej certyfikowanej jako źródło odnawialne, co pozwoliło na ograniczenie emisji CO2 o 160 000 ton. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 250 000 MWh, co oznaczało oszczędność ponad 125 000 ton CO2. Deweloper sięga teraz także po pompy ciepła m.in. w fabryce Danfoss w Grodzisku Mazowieckim oraz panele fotowoltaiczne. Firma wykonała zbrojone dachy pod panele fotowoltaiczne m.in. w Świebodzinie, gdzie centrum o powierzchni 200 000 mkw. zostało wyposażone w prawie 4 000 paneli. Zarówno w Żernikach, jak iw Pietrzykowicach deweloper umieścił instalacje również na poziomie gruntu. Panattoni konsekwentnie wspiera również gospodarkę cykliczną, dla której kluczowe znaczenie ma ponowne wykorzystanie surowców. Ponad 90% materiałów na budowach dewelopera pochodzi z recyklingu.

Wiatr zmian. Energia wiatrowa ma fundamentalne znaczenie dla przejścia na zerową emisję zarówno w Europie, jak i na świecie. W Polsce moc wytwórcza instalacji wiatrowych na początku 2022 roku wynosiła zaledwie 7,2 GW, ale przyszłe inwestycje, w tym w farmy wiatrowe na Bałtyku, powinny dalej rozwijać to źródło energii. Podobna sytuacja panuje w pozostałych krajach UE, gdzie do 2026 r. ma być instalowanych średnio 18 GW rocznie. W 2021 r. w Europie zainstalowano 17 GW nowych mocy wiatrowych. Liczba ta pozostaje zbyt niska, aby zapewnić osiągnięcie celów UE w zakresie klimatu i energii do 2030 r. Z tego powodu możemy spodziewać się dalszego wzrostu i rozwoju turbin wiatrowych.

Według raportu „Wind turbine blade waste in 2050” opracowanego przez uniwersytet w Cambridge, turbiny wiatrowe mogą wytwarzać nawet 43 mln ton odpadów na całym świecie, z czego jedna czwarta przypadałaby na Europę. Tylko w ciągu najbliższych pięciu lat prawie 15 000 łopat turbin wiatrowych może zostać wycofanych z eksploatacji.

„Odpowiedzialne zarządzanie po zużyciu będzie jednym z największych wyzwań w nadchodzących dziesięcioleciach. Panattoni pokazuje, że sektor nieruchomości przemysłowych również może mieć swój udział w tym pozytywnym trendzie – dodaje Emilia Dębowska .