Panie jeżdżą lepiej!

– To najbardziej zaangażowana w proces szkoleniowy grupa kursantów, żądna wiedzy i wprost ją chłonąca. Jednocześnie bardzo sympatyczna, zdyscyplinowana i po prostu piękna – tak o paniach mówi Piotr Starczukowski, instruktor jazdy i organizator akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Podkreśla przy tym, że wbrew tzw. obiegowym opiniom, to właśnie kobiety uznawane są za bezpieczniejsze grono kierowców, bo zdecydowanie rzadziej podejmują ryzykowne zachowania na drodze.

Rozsądek, odpowiedzialność, bezpieczeństwo. Tak można scharakteryzować sposób prowadzenia samochodu przez kobiety. Niestety, stereotyp „baby za kółkiem” nie ułatwia im realizacji tej jakże pięknej idei w ruchu drogowym. Dlatego co roku, podczas kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, jedno specjalne szkolenie dedykowane jest paniom. Zwykle jego organizacja zbiega się także ze świętowaniem Międzynarodowego Dnia Kobiet.

– To już nasza tradycja, że oprócz kwiatów chcemy podarować tej szczególnej grupie kierowców coś zdecydowanie bardziej cennego. Mam tu na myśli trochę ważnych wskazówek, które przekładają się na większe poczucie pewności na drodze, a także na bezpieczeństwo poruszania się samochodem – mówi Piotr Starczukowski, założyciel Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy.

W tym roku o uczestnictwo w kursie ubiegała się rekordowa liczba pań, ta ilość zdecydowanie przekroczyła sto. Oficjalny wybór kursantek odbył się w Salonie Toyota Wałbrzych Nowakowski, w siedzibie jednego z partnerów akcji. Szczęście miało blisko 30 kobiet, które wzięły udział w szkoleniu składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Całość kursu odbyła się na terenie fabryki Toyota Manufacturing Poland, gdzie swą bazę szkoleniową ma Wałbrzyska Akademia Bezpiecznej Jazdy.

– O kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” słyszałam już dawno, widziałam relacje w mediach i co roku mówiłam sobie, że muszę skorzystać z takiego kursu. I choć samochodem jeżdżę praktycznie codziennie, to często zastanawiam się, czy prawidłowo postępuję w różnych sytuacjach – opowiada Joanna Kwiatkowska z Boguszowa – Gorc. – Teraz wiem, że troszkę jest do poprawy, ale grunt to być na bieżąco z przepisami i pilnować sprawności technicznej auta. I co mnie cieszy, instruktorzy mówią, że kobieca intuicja to wcale nie takie zło – żartuje kursantka.

W tym roku przed nami jeszcze tylko jeden otwarty, bezpłatny kurs w ramach kampanii i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Organizatorzy akcji, czyli Toyota Motor Manufacturing Poland, Wałbrzyska Akademia Bezpiecznej Jazdy, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Toyota Wałbrzych Nowakowski na zajęcia zapraszają tylko panów. Szkolenie zaplanowane jest w dniach 14-15 kwietnia. Zgłoszenia za pośrednictwem strony www.bezpieczny-kierowca.pl.

Niezbędnik dla kobiet za kółkiem

1. Nie poddawać się presji innych kierowców i pasażerów – zaufać intuicji.

2. Szkolić umiejętności za kierownicą- wyeliminować złe nawyki, poprawić komfort jazdy.

3. Przestrzegać przepisów- ich znajomość dodaje pewności.

4. W czasie jazdy nie rozpraszać się np. rozmową telefoniczną.

5. Podróżować sprawnym autem – żadnych kompromisów.

(MKO)

Powiązane artykuły