Pijesz, jedziesz – płać za leczenie swoje i poszkodowanych!

Wypadek pod wpływem alkoholu czy środka odurzającego – zapłacisz za leczenie swoje i poszkodowanych – takie założenia znalazły się w projekcie, którym zajmie się rząd.

Zaproponowane zmiany uprawniają wojewódzki oddział NFZ do wystąpienia z tak zwanym roszczeniem regresowym wobec kierowcy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, który zostanie uznany za wyłącznego sprawcę wypadku drogowego. Roszczenie to ma dotyczyć pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych sprawcy oraz ofiarom wypadku drogowego.

Ostatnio sejm i senat pochylili się nad zmianą prawodawstwa m.in. w zakresie karania pijanych kierowców. Kraje członkowskie Unii Europejskiej dostosowują kodyfikację do możliwości współczesnej technologii. Bowiem w dzisiejszych czasach, nie muszą już być odbierane uprawnienia za jazdę pod wpływem, aby wyeliminować pijaństwo za kółkiem.

-Urządzenie blokady antyalkoholowej to urządzenie, które uniemożliwi swobodne przemieszczanie się pojazdem, jeżeli osoba poddawana próbie okaże się być pod wpływem alkoholu – mówi Bartłomiej Czernecki Dyrektor Zarządzający w Noidss Sp. z o.o., zajmującej się rozwojem nowoczesnych technologii do codziennego zastosowania. Produkują min. samochodowe blokady antyalkoholowe, wprowadzają rozwiązania dla służby zdrowia, systemy ułatwiające życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

– W proponowanych zmianach kodyfikacji osoba, która dopuści się prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu w pewnych warunkach może nie zostać całkowicie wykluczona z ruchu drogowego tak, jak dzieje się to w tej chwili. Taka osoba ma szanse na resocjalizację, a jednocześnie obywatel ma pewność, że może czuć się bezpiecznie. To takie warunkowe zawieszenia kary, znane w kodyfikacjach dotyczących innych wykroczeń – tłumaczy Czernecki.

Zmiany w prawie skupiają się na kierowcach, którzy już raz zostali złapani na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W obecnym systemie prawnym takim osobom na jakiś czas odbiera się uprawnienia. W sytuacji spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu należy się liczyć z możliwością dożywotniego utracenia prawa jazdy.

W popartej przez Sejm nowelizacji ustawy prawodawca zakłada, że kierowcy, którym z powodu prowadzenia „na podwójnym gazie” zostały odebrane uprawnienia, chcąc ubiegać się o zwrot utraconego dokumentu, będą musieli zainstalować blokadę antyalkoholową.

ilteQ System to pierwsza polska blokada alkoholowa, której podstawowym zadaniem jest uniemożliwienie prowadzenia pojazdów przez osoby, których stężenie alkoholu we krwi przekracza dozwoloną w Polsce normę. Prace nad systemem rozpoczęto w roku 2008. Do współpracy przy projekcie zaproszono doświadczone firmy posiadające wykwalifikowaną kadrę inżynierską i bogate zaplecze technologiczne co pozwoliło na stworzenie produktu, który doskonale sprawdza się w praktyce, m.in. ze względu na zastosowanie wysokiej jakości komponentów.

(piw)

Powiązane artykuły