Po 100 latach ślub Hochbergów w Zamku Książ

Po raz pierwszy od prawie 100 lat na Zamku Książ w Wałbrzychu odbędzie się ślub członka rodziny Hochbergów. W rękach tego śląskiego rodu dawna piastowska twierdza pozostawała w latach 1509-1943. Za mąż za Pana Jaspera Schulza wychodzi  hrabianka Caroline Alexandra von Hochberg z linii na Roztoce, baronówna na Książu.

Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce  1924 kiedy w rodowym zamku Fürstenstein ślub brał najstarszy syn i dziedzic księcia Jana Henryka XV i księżnej Daisy, książę Jan Henryk XVII.  Dokładnie po 94 latach już w polskim Zamku Książ weselne dzwony ponownie zabiją dla przedstawicielki rodu Hochbergów.

Reprezentująca hrabiowską linię Hochbergów na Roztoce, hrabianka Caroline Alexandra jest pra-prawnuczką hrabiego Jana Henryka XIV Bolko von Hochberga na Roztoce (zm.1926 w Szczawnie -Zdroju) , młodszego brata księcia Jana Henryka XI von Pless (zm.1907). Wychodzi za mąż za Jaspera Schulza, managera w firmie informatycznej. Narzeczeni, którzy zdecydowali się na ślub w Książu na co dzień mieszkają w Lubece. Dla hrabianki Caroline jest to już druga wizyta w Książu. Po raz pierwszy przyjechała do Wałbrzycha w czerwcu 2017 roku na obchody urodzin księżnej Daisy von Pless.

Ceremonia zaślubin odbędzie się w Sali Maksymiliana w Książu, a przyjęcie weselne w dawnym apartamentach książęcych na drugim piętrze. Tuż przed ceremonią rodzina hrabiowska wraz z gośćmi przejedzie powozami ze Stada Ogierów w Książu do Mauzoleum Hochbergów, gdzie młoda para złoży kwiaty i zapali znicz na pustych dziś sarkofagach przodków. Hochbergowie wezmą także udział w uroczystym zaświeceniu lampek na książańskich choinkach. Początek wielkiej, świątecznej iluminacji Książa rozpocznie się  godzinie 16:00 z udziałem prezydenta Wałbrzycha, dra Romana Szełemeja.

Pannę młodą będą wydawali za mąż hrabia Constantin Aleksander von Hochberg auf Rohnstock, Freiherr zu Fürstenstein i jego małżonka hrabina Brigit. W ceremonii będą uczestniczyły także młodsze siostry panny młodej, młode hrabianki Anna Lena Huberta i Maria Renata von Hochberg.

W niedzielę rodzina hrabiowska na zaproszenie państwa Małgorzaty i Arkadiusza Śnieżków, nowych właścicieli pałacu w Roztoce (gmina Dobromierz) weźmie udział w uroczystym śniadaniu przygotowana w domu rodzinnym dziadka panny młodej.

AnPl

Powiązane artykuły