Poidełka! Nowa moda?

Kolejna eco moda pojawia się w polskich aglomeracjach.

Tym razem chodzi o poidełka. Pierwsze pojawiły się już na ulicach większych dolnośląskich miast. Teraz trafiają do szkół.

Dwa pierwsze poidełka Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zainstalowało, na razie pilotażowo, w Szkole Podstawowej nr 19. Uczniowie chętnie korzystają, więc szef firmy Zbigniew Mróz zapowiada instalowanie kolejnych.

– Woda jest bardzo smaczna – ocenia Norbert Ostrowski z klasy 5b. – To bardzo fajny pomysł, bo jak komuś zechce się pić, to źródełko jest blisko. Wystarczy tylko przycisnąć guzik.

Woda do poidełek idzie wprost z legnickich wodociągów.

– Zapewniam, że woda jest bardzo dobrej jakości, spełnia wszelkie normy sanitarne – mówi Jacek Watral, powiatowy inspektor sanitarny. – Cały czas monitorujemy jej jakość. Można ją pić bez przegotowania.

Inspektor podkreśla, że poidełka mają jeszcze jedną ważną zaletę. Aby się napić, nie potrzeba kubków. Pijąc, nie dotyka się ustami armatury, a tym samym unika zakażenia.

Dyrektor szkoły Sebastian Miecierz nie ukrywa zadowolenia.

– Rodzice prosili nas o zainstalowanie urządzeń z wodą – przyznaje. – Na takie poidełka najzwyczajniej nie było nas stać. Ten prezent to dla nas ważna sprawa.

LPWiK, instalując poidełka w SP 19, rozpoczęło akcję promocyjną picia wody bezpośrednio z legnickich kranów.

– Planujemy takie inwestycje w kolejnych szkołach – mówi Zbigniew Mróz, prezes tej komunalnej spółki. – Takie same urządzenia zainstalowane zostały w Centrum Medycznym przy ul. Libana i siedzibie firmy.

Pomysły gratulujemy i zachęcamy inne dolnośląskie wodociągi do podobnych promocji.

(Pa)

Powiązane artykuły