Politechnika patentowym liderem!

Politechnika patentowym liderem Wrocławska Politechnika znów jest liderem wśród polskich wynalazców i konstruktorów.

Uczelnia w ubiegłym roku złożyła najwięcej wniosków patentowych i zgłosiła najwięcej wynalazków. Według opublikowanego ostatnio raportu Urzędu Patentowego RP. W 2014 r. Politechnika zrealizowała 153 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz uzyskała 123 patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe.

To kolejny rok, w którym Politechnika Wrocławska uzyskała prestiżowy tytuł patentowego lidera. Wśród wynalazków, które zostały zgłoszone w poprzednim roku przez naukowców Politechniki Wrocławskiej, znajduje się m.in. tester gruntowy. To nowatorskie urządzenie bada dynamiczny wpływ podwozi pojazdów terenowych na wytrzymałość i odkształcenia gruntów.

Dzieło pracowników Wydziału Mechanicznego: prof. Piotra Dudzińskiego i mgr. inż. Damiana Stefanowa zostało docenione już w 2014 r. na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Z pracy naukowców PWr coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Na przykład firma Bioavlee sp. z o.o., zajmująca się nowoczesnymi technologiami rozpoznawania szczepów bakterii, wdrożyła wynalazek pracowników Wydziału Podstawowych Problemów Techniki: prof. Haliny Podbielskiej i dr. inż. Igora Buzalewicza. Opatentowali oni sposób badania kolonii bakterii hodowanych na podłożach stałych oraz układ optyczny do ich badania.

– Także kilkanaście innych rozwiązań, które w 2014 roku zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego, doczekało się już komercjalizacji – mówi Katarzyna Paprzycka, rzecznik patentowy z Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej PWr.

fot. użyczone PWR

fot. użyczone PWR

Według danych porównawczych opublikowanych na stronie Politechniki Wrocławskiej drugie miejsce pod względem liczby patentów i praw ochrony na wzory użytkowe w 2014 r. zajęła Akademia Hutniczo – Górnicza w Krakowie, natomiast trzecie Politechnika Łódzka.

 

 

 

 

W przypadku zgłoszeń wynalazków za Politechniką Wrocławską znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Hutniczo – Górnicza w Krakowie. Łącznie, według Urzędu Patentowego, w ubiegłym roku złożono w trybie krajowym 20 126 wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych. Natomiast patentów, praw ochrony oraz praw z rejestracji na przedmioty własności przemysłowej udzielono 14 566.

 

(MIRKA)

Powiązane artykuły