Posiłki profilaktyczne zgodnie z prawem

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do zapewnienia posiłków profilaktycznych, coraz częściej rezygnują z posiadania firmowej stołówki i wybierają talony, kupony, bony, a od jakiegoś czasu również karty żywieniowe. Na co należy zwrócić uwagę i jaką formę finansowania posiłków profilaktycznych wybrać, by móc stosować dopuszczalne ulgi bez ryzyka i zgodnie z obowiązującym prawem?

Przy wprowadzaniu ulg podatkowych dla posiłków profilaktycznych, intencją ustawodawcy było zagwarantowanie celowości tego świadczenia – czyli zapewnienie, że środki przeznaczone na ten cel zostaną wykorzystane na posiłki, które pracownik będzie mógł spożyć w czasie pracy. Dlatego zarówno RRM, jak i Ustawa o podatku dochodowym[i] jasno definiują, że zatrudnieni mogą za nie nabyć wyłącznie napoje bezalkoholowe, gotowe posiłki oraz artykuły spożywcze. To na pracodawcy spoczywa obowiązek wyboru takiej formy, która spełni ten warunek i uniemożliwi pracownikom zakup np. alkoholu, papierosów czy chemii gospodarczej.

Tylko talon, kupon i bon

Dokładnie te trzy rozwiązania – talon, kupon i bon – wskazuje RRM oraz Ustawa o podatku dochodowym[i]. Nie ma mowy o innych, alternatywnych formach zapewnienia posiłków profilaktycznych. Nie jest tam wymieniona na przykład karta przedpłacona, a co najważniejsze nie ma jasnego orzecznictwa dla kart na posiłki profilaktyczne z US, PIP i ZUS. Dlatego wybierając ten rodzaj świadczenia warto postawić na sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, które nie niosą ze sobą żadnych wątpliwości i nie pozostawiają dowolności interpretacyjnej.

Mimo szybkiego tempa zmian w gospodarce i koncentracji na nowoczesnych rozwiązaniach to właśnie papierowa forma zapewnienia posiłków jest dzisiaj najbezpieczniejsza i spełnia wszystkie wymogi prawne stawiane posiłkom profilaktycznym. W ostatnim okresie na rynku pojawiło się kilka ofert zastąpienia tradycyjnych form kartami profilaktycznymi. W wielu przypadkach, po olbrzymim entuzjazmie ze strony klientów, po dokładnej analizie sposobu funkcjonowania tego rozwiązania, pozostawali oni przy formie kuponowej. Powodem takiego stanu rzeczy były przede wszystkim brak jednoznacznego orzecznictwa ZUS i US, możliwość kumulacji środków na kartach, a przede wszystkim brak technicznych możliwości wykluczenia zakupu alkoholu, papierosów oraz innych artykułów niespożywczych. Klientom, którzy pomimo wielu zagrożeń zdecydują się na karty na posiłki profilaktyczne zawsze doradzamy uzyskanie indywidualnych opinii stosownych instytucji. Należy jednak pamiętać, że zagrożenia jakie niesie ze sobą ich zastosowanie jest dużo większe niż potencjalne korzyści.

Ewa Janiszewska-Poszwa, Regionalny Kierownik Sprzedaży, w Sodexo Benefits and Rewards Services, odpowiedzialna za sprzedaż i rozwój produktów związanych z posiłkami profilaktycznymi.

Wyłącznie bezpieczne i sprawdzone rozwiązania

Przykładem bezpiecznego rozwiązania, które spełnia wszystkie opisane wymogi prawne, jest Kupon Żywieniowy Pass na Posiłek Profilaktyczny, oferowany przez Sodexo, lidera rynku świadczeń pozapłacowych i pioniera w obszarze rozwiązań kuponowych w Polsce. To sprawdzony sposób na zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych w dogodnej dla nich formie, miejscu i czasie. Kupon zapewnia możliwość wyboru ulubionego posiłku w jednym z ponad 30 tysięcy punktów  w całej Polsce, m.in. w sklepach spożywczych, barach, hiper i super marketach, restauracjach, stołówkach czy fast foodach. Istnieje także możliwość dostosowania sieci do wymogów klienta. Gwarancją kontroli rodzaju kupowanego przez pracownika asortymentu jest umowa zawarta pomiędzy wszystkimi punktami handlowymi i gastronomicznymi a Sodexo oraz nadruk o zakazie zakupu za kupon alkoholu i wyrobów tytoniowych.

AnPl

Powiązane artykuły