Postawiła na biznes on-line

Usługi on-line stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa. W 2020 roku można prowadzić firmową księgowość w 100% zdalnie. Więcej na ten temat zdradza księgowa Sara Lewandowska, właścicielka firmy Twoja Mobilna Księgowa.

Skąd wziął się pomysł na prowadzenie tego typu działalności?

Pomysł zrodził się nagle i długo dojrzewałam do decyzji o jego realizacji. Oprócz doświadczenia zawodowego, które zdobyłam w Biurze Rachunkowym, dłuższy czas prowadziłam księgowość firmy męża. Zaobserwowałam, że wiele biur rachunkowych jest przeciążonych a zawód samodzielnego księgowego w naszym województwie jest zawodem deficytowym. Uznałam, że dobrze czuję się w tej dziedzinie i czas na usamodzielnienie się. Myślę, że to dobra decyzja, mimo, iż początek mam trudny z uwagi na obecną ogólnoświatową walkę z koronawirusem.

Co skłoniło Panią do wyboru tego zawodu?

Z natury jestem osobą dokładną i lubię wykonywać prace, które wymagają tej cechy. Myślę, że mam także potrzebną do tej pracy cierpliwość. Zawód księgowego wymaga ciągłej nauki a ja nie mam z tym problemu.

Co jest najciekawsze Pani zdaniem w pracy księgowej?

W mojej opinii najciekawsze są rozbieżności w interpretacji przepisów podatkowych różnych instytucji (śmiech). A tak serio – myślę, że zawód sam w sobie jest ciekawy, jeśli jest różnorodność. Księgowanie dokumentacji różnych branż pozwala poznać specyfikę pracy różnych zawodów, ich problemy, ale także plusy. Oczywiście obsługiwanie tak różnych klientów wymaga wszechstronnej wiedzy, ale sprawia też, że w pracy nie ma rutyny.

Czy pandemia koronawirusa zmienia coś w systemie Pani pracy?

Główną strategią mojej firmy jest odbiór dokumentów firmowych od klienta. Aktualnie, jeśli to nie jest konieczne – nie odbieram dokumentów fizycznie, a przyjmuję je w formie elektronicznej. Tak jest bezpieczniej dla każdego. Mam nadzieję, że wkrótce uporamy się z pandemią i wrócimy do pracy na starych zasadach.

Dlaczego warto skorzystać z usług Pani firmy? Co ją wyróżnia? Jaki jest zasięg terytorialny?

To co, wyróżnia moją firmę to między innymi dojazd do klienta i odbiór dokumentów. Nie mam stacjonarnego biura, z klientem możemy spotkać się w dowolnym miejscu np. w Office Room’ie w Galerii Victoria. Oczywiście wszystkie te opcje dopiero po ustaniu pandemii. Zasięg terytorialny to generalnie powiat wałbrzyski, ale mogę rozliczać także firmy z całej Polski w sposób zdalny, przez internet. Biura Rachunkowe często mają swoje zasady, do których to klient musi się dostosować, natomiast w mojej firmie – wybór formy kontaktu i współpracy pozostawiamy klientowi. Ponadto, aby klient czuł się pewniej – posiadam ubezpieczenie OC, które nie jest obowiązkowe przy prowadzeniu uproszczonej księgowości.

Fot. użyczone | Logo firmy Twoja Mobilna Księgowa.

Fot. użyczone | Logo firmy Twoja Mobilna Księgowa.

Zawód księgowej to niewątpliwie praca pod presją czasu i stresu. Jaka jest Pani recepta na stres?

Lubię pracować w uporządkowany sposób. Każdego dnia, przed rozpoczęciem pracy robię listę „to do” i staram się jej ściśle trzymać. Moją receptą na stres jest stosowanie się do maksymy: „To, co możesz zrobić jutro, zrób dzisiaj”. Oznacza ona dla mnie, że jeśli mogę coś zrobić szybciej – to robię to, nie myślę sobie „jeszcze mam czas”. Pierwsze dni miesiąca mogą być w konsekwencji bardziej pracowite, ale dzięki temu nie stresuję się, że z czymś nie zdążę. Ponadto taki system pracy sprawia, że jeśli w środku miesiąca zdarzy się coś nieprzewidzianego (np. choroba) – łatwiej mi na czas wywiązać się z tego co pozostało jeszcze do zrobienia.

 

Mamy okres rozliczeń podatkowych. Jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy?

Rzadko zdarza mi się robić korekty zeznań. Jednak zauważalne jest to, że wiele osób niestety nie ma wiedzy o ulgach podatkowych, które im przysługują. W konsekwencji nie otrzymują tak wysokich zwrotów, jakie mogliby uzyskać. Ponadto wiele osób zapomina, że powinni się rozliczyć z przychodów uzyskiwanych zagranicą i często rozliczają tylko polskie, mimo, iż mają np. dwa źródła przychodów. Warto obserwować moją stronę na facebooku, gdyż umieszczam tam wiele ciekawych informacji m.in. o przepisach podatkowych.

https://www.facebook.com/Twoja-Mobilna-Księgowa-106361474298207/

Jakie są dalsze Pani plany biznesowe?

Zaczęłam działać na początku marca, na razie celem jest pozyskanie nowych klientów, z czasem jednak chciałabym rozszerzyć zakres swoich usług. Za jakiś czas do oferty chciałabym włączyć np. pozyskiwanie zwrotu podatku VAT z zagranicy czy też prowadzenie pełnej księgowości.

Dziękuję za rozmowę

Anna Plath-Murawska.

Powiązane artykuły