Powitajcie wiosnę na tarasach Zamku Książ

Prawie 45 tysięcy cebul kwiatowych posadzono w historycznych ogrodach tarasowych Zamku Książ w Wałbrzychu. Gdy tylko wiosenne słońce zabawi u nas trochę dłużej, zakwitną hiacynty, narcyzy, wielokolorowe tulipany i szafirki. Od najbliższego piątku (7 kwietnia) tarasy zostaną udostępnione turystom, a już pod koniec kwietnia, uruchomione zostaną 33 odrestaurowane fontanny.

Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni w październiku ubiegłego roku posadzili dziesiątki tysięcy cebul kwiatowych. W najbliższych tygodniach rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych. W donicach posadzono także tysiące bratków (fiołków ogrodowych) i stokrotek. Kwiecień to czas kiedy można już podziwiać efekty jesienno-zimowych prac porządkowych zamkowych ogrodników. W ich ramach na Tarasie Środkowym przycięto także krzewy jałowca i odsłonięto skałę, na której wybudowany został zamek. W przypadku zachwycającego Tarasu Wodnego, każdej z 27 zdobiących go fontann przywrócono zielone obramowania z posadzonych wokół nich krzewów bukszpanu.

Książańskie fontanny w pełnej glorii, czyli z tryskającą wodą, zobaczymy już podczas XXXII Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja, a którego tematem przewodnim będzie Sekretny Ogród Księżnej Daisy. Ich wcześniejsze uruchomienie, że względu na pojawiające się w kwietniu nocne przymrozki, mogłoby grozić zamarznięciem wody i popękaniem delikatnej instalacji.

— Minionego lata po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy. – wyjaśnia Anna Żabska, prezeska Książa.

Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski

MaJa

Powiązane artykuły