Prehistoryczny lew zamieszkał w Jaskini Niedźwiedziej

W sudeckiej Jaskini Niedźwiedziej można już podziwiać ponad dwumetrową figurę prehistorycznego lwa. To niecodzienny pomysł na edukację ekologiczną dla najmłodszych w geologicznym rezerwacie przyrody.

Wsparcia finansowego na ten projekt udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Model zwierzęcia został umieszczony w Sali Lwa na namulisku przy ekspozycji poświęconej pracom paleontologicznym. Nad wiernością wykonania niezwykłej repliki czuwali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Realistyczny model groźnego drapieżnika będzie przypomniał, że właśnie w tym miejscu niegdyś odnaleziono kompletną czaszkę lwa jaskiniowego, który zamieszkiwał jaskinię kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Znalezisko było unikatem w skali kraju.

– Jaskinia jest częścią geologicznego rezerwatu przyrody, w którym prawnej ochronie podlega bogata szata naciekowa, m.in. stalaktyty, misy martwicowe i draperie naciekowe a także znaleziska kostne zwierząt plejstoceńskich, takich jak niedźwiedź, lew, hiena czy wilk – mówi Aleksander Marek Skorupa.

Na terenie rezerwatu chronione są także zjawiska krasowe w skałach wapiennych oraz cenne gatunki roślin i zwierząt. Rezerwat porasta bór wysokogórski, w którym rosną m.in. świerki, jodły, buki i modrzewie. Można w nim spotkać chronione gatunki roślin, m.in.: tojad sudecki czy kukułkę Fuchsa. W okolicznych lasach znajdują schronienie m.in. bociany czarne, głuszce i puchacze. W jaskini zimują liczne gatunki nietoperzy. Figura prehistorycznego mieszkańca jaskini nie jest jedyną niespodzianką, którą przygotowała spółka zarządzająca jaskinią. Młodzi grotołazi będą mogli wypróbować tu swoje umiejętności w modelu jaskiniowej szczeliny, która została umieszczona w holu przy wejściu do podziemnych sal.

Kilkumetrowy model fragmentu korytarza jaskini ma w najwęższym miejscu ok. 30 cm szerokości. Dzieci i młodzież, bawiąc się będą poznawać tajniki podziemnych korytarzy, z którymi zmagają się speleolodzy przy eksploracji i badaniu jaskini.

Rezerwat przyrody, na terenie którego jest położona jaskinia został utworzony w 1977 r. Od 1983 roku jest możliwe zwiedzanie jaskini. Co roku odwiedza ją ponad 75 tys. tysięcy turystów. Z uwagi na ochronę specyficznego mikroklimatu, podziemne korytarze i sale w ciągu roku są udostępniane z przerwami.

(Kris)

Powiązane artykuły