Premier Kopacz i kanclerz Merkel w Krzyżowej i Świdnicy

ŚWIDNICA | GMINA ŚWIDNICA | 25 lat od słynnego Znaku Pokoju, który podczas Mszy Św. Pojednania przekazali sobie ówczesny premier RP Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl, Krzyżowa znowu znalazła się w czołówkach serwisów informacyjnych Europy i świata.

Ćwierć wieku od tych wydarzeń, w tym samym miejscu spotkały się premier polskiego rządu  Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

20 listopada 2014 roku,  w 25. rocznicę historycznej Mszy Św. Pojednania, premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę „Odwaga i Pojednanie”. Ekspozycja opowiada o trudnej przeszłości, historii ale i drodze ku pojednaniu. Zwiedzający poruszają się wzdłuż labiryntu, a na wystawę wybrano najważniejsze wydarzenia od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w całości została poświęconą niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie.

 

– Dziś w Krzyżowej spotykamy się jako sąsiedzi, partnerzy a przede wszystkim jako przyjaciele. Tamto spotkanie stało się otwarciem nowego rozdziału w relacjach pomiędzy naszymi krajami. Pojednanie jest owocem odwagi i długiej żmudnej pracy. Osiągnęliśmy wiele, lecz nie zwalnia nas to z obowiązku przekazywania rzetelnej wiedzy. Wiedzy historycznej przed wszystkim młodemu pokoleniu, zarówno Polaków jak i Niemców – mówiła polska premier Ewa Kopacz, mając na uwadze rolę, jaką w tym pojednaniu odgrywa Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Kanclerz Niemiec, zwróciła uwagę że Krzyżowa oznacza pojednanie, zrozumienie oraz partnerstwo. – Jesienią 1989 roku w byłej NRD dążenie wolności było coraz mocniejsze. To dążenie  spowodowało, że 9 listopada 1989 roku mur berliński runął  – mówiła Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

–  Polska i Niemcy opowiadają się za bezpieczeństwem i wolnością. To jest ważne i widać to szczególnie teraz, wobec kryzysu na Ukrainie. Pragnę podkreślić w tym miejscu, że my Niemcy jesteśmy świadomi szczególnych obaw Polaków na tle trudnej historii waszego kraju – podkreśliła kanclerz.

Podczas wizyty w Krzyżowej o polsko-niemieckich stosunkach i trudnej drodze ku pojednaniu mówił również Władysław Bartoszewski, więzień Auschwitz i pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego.

Po uroczystościach w Krzyżowej szefowe rządów obu krajów przyjechały na Plac Pokoju w Świdnicy. Witane były przez biskupa elekta Waldemara Pytla i prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Delegacje rządowe obu państw, posłowie ziemi świdnickiej i wałbrzyskiej, wojewoda dolnośląski, marszałek i samorządowcy różnych szczebli oraz licznie zgromadzeni świdniczanie wzięli udział w ekumenicznym nabożeństwie.

Tę uroczystą i wyjątkową modlitwę o pokój na świecie, koncelebrowali biskupi ewangelicko – augsburscy bp Jerzy Samiec i bp Ryszard Bogusz oraz zwierzchnicy kościoła rzymsko – katolickiego, arcybiskup Alfons Nossol i biskup świdnicki Ignacy Dec.

życie aglomeracji wałbrzyskiej

 

 

 

Powiązane artykuły