Projekt eksploracji Księżyca wrocławskich studentów najlepszy

HECATE – pod tą nazwą kryje się opracowany przez międzynarodowy zespół z udziałem studentów Politechniki Wrocławskiej projekt eksploracji Księżyca, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

W konkursie wystartowało ponad 20 drużyn, do ostatniego etapu zakwalifikowano trzy projekty: Synergic Selene, Team HARVeSt i HECATE. Nad tym ostatnim pracowali studenci z działającego na Politechnice projektu badawczego „Space  is  more”: Dorota Budzyń, Agata Mintus i Szymon Gryś.

Projekt HECATE zakłada wysłanie kilku rakiet w przestrzeń kosmiczną, które następnie połączą się i utworzą stację za orbitą Księżyca. W jej wnętrzu ma pracować czterech astronautów, którzy spędzą tam kilkaset dni. Będą operować czterema łazikami marsjańskimi wysłanymi na Księżyc dwoma lądownikami.

Łaziki miałyby zostać umieszczone na południowym biegunie Srebrnego Globu, gdzie znajdują się wiecznie zacienione kratery. Ich zadaniem byłoby pobieraniem najróżniejszych próbek z powierzchni Księżyca, które zostaną następnie przebadane.

Inne będą natomiast drukować w technologii druku 3D niewielkie kostki, wykorzystując do tego księżycowy regolit, czyli tamtejszą „ziemię”. Dzięki analizom i próbom wytrzymałościowym takich kostek możliwe byłoby zaplanowane w przyszłości wydrukowanie księżycowego lądowiska właśnie z regolitu.

Prezentacje projektów odbyły się podczas zorganizowanego w Holandii sympozjum „Moon 2020-2030”. Praca nad projektem HECATE trwała zaledwie miesiąc, bo tylko tyle czasu dała studentom ESA. Członkowie ekipy pochodzą z kilku krajów, podczas pracy konsultowali się przez Skype, na żywo w komplecie spotkali się dopiero podczas finału w Holandii.

Oprócz szansy na współpracę przy projektach organizowanych przez ESA zwycięzcy otrzymali także statuetkę z wydrukowanym w technologii 3D złotym Księżycem oraz nowoczesne drony z kamerami.

(ANAG)

Powiązane artykuły