Prospekt emisyjny GPW S.A. wpłynął do Komisji Nadzoru Finansowego

Giełda zamierza wyemitować obligacje o wartości 120 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na zrefinansowanie zapadających w styczniu papierów serii A i B. O planach emisji GPW informowała już w komunikatach z sierpnia bieżącego roku. Spółka zamierza uplasować dwie niezabezpieczone serie, D i E, każda o wartości 60 milionów złotych. Będą to pięcioletnie papiery; jako termin wykupu wskazano już 31 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z zapowiedziami obligacje będą oprocentowane w oparciu o zmienny kupon, w wysokości stawki WIBOR 6M powiększonej o marżę. Ta ostatnia nie została jeszcze ustalona, jednak nie należy spodziewać się fajerwerków. Marża zapadających w styczniu papierów serii A i B to 1,17 % ponad sześciomiesięczny WIBOR, natomiast w przypadku serii C mamy do czynienia ze stałym, 3,19 – procentowym kuponem. To znacznie poniżej średniej rynkowej.

Tak niskie oprocentowanie papierów GPW ma swoje uzasadnienie

Pomimo spadku przychodów i zysku netto w I półroczu 2016 roku względem analogicznego okresu roku ubiegłego (odpowiednio z 165 do 155 mln złotych oraz z 65 do 60 mln złotych) Giełda pozostaje jednym z najbardziej stabilnych emitentów na rynku Catalyst. W chwili obecnej jest ona monopolistą oraz instytucją, bez której rynek kapitałowy w Polsce nie mógłby funkcjonować.

Pod koniec czerwca bieżącego roku wskaźnik zadłużenia długoterminowego GPW wyniósł zaledwie 0,19. W tym okresie spółka wykazała niespełna 440 mln złotych zobowiązań długo- i krótkoterminowych w stosunku do sumy bilansowej na poziomie 1 mld 122 mln złotych.

(MKO)

Powiązane artykuły