Przedsiębiorca może sprawdzić czy ma zwolnienie ze składek

Każdy przedsiębiorca, który ma swoje indywidualne konto na PUE ZUS może teraz na bieżąco sprawdzać czy ZUS już rozpatrzył i przyznał mu zwolnienie z opłacania składek. Wystarczy zalogować się do swojego konta, żeby zobaczyć szczegóły swojego wniosku.

– Wielu przedsiębiorców szukało takich informacji, bo chcieli wiedzieć, na jakim etapie rozpatrywania jest ich wniosek – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Teraz już każdy, kto złożył wniosek droga elektroniczną może to robić – dodaje.

Nowa funkcja jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ (o zwolnienie z opłacania składek). Informacje są zamieszczone w zakładce Płatnik w bocznym menu (Dokumenty i Wiadomości) w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Co ma zrobić przedsiębiorca, który nie ma konta na PUE ZUS?

Konto można założyć w czasie wizyty w ZUS lub przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

– Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość.

Jak wyjaśnia rzeczniczka, taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym, ale także można składać przez Internet dyspozycje takie jak np. zmiana numeru konta bankowego, na które wpływają pieniądze z ZUS.

MaJa

Powiązane artykuły