Kolejny zastrzyk unijnych pieniędzy

Skąd czerpać wiedzę o programach unijnych? Jak zdobyć wsparcie na rozwój działalności? Jakie gałęzie gospodarki mogą liczyć na największe wsparcie finansowe?

To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiadali uczestnicy konferencji „Środki unijne dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020”, którą zorganizował zarząd Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Partnerami wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz firma Wettin.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Dolny Śląsk będzie dysponował ogromną kwotą ponad 9 miliardów złotych przeznaczoną na Regionalny Program Operacyjny. RPO WD 2014-2020 jest jednym z szesnastu programów regionalnych, zarządzanych przez samorządy województw. Program składa się z 11 osi priorytetowych, w tym 7 współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1 mld 618,9 mln euro) i 4 z Europejskiego Funduszu Społecznego (554,4 mln euro).

Rafał Jurkowlaniec, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Rafał Jurkowlaniec, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

 

– Zastrzyk unijnej gotówki będzie bardzo ważnym narzędziem rozwoju Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chcemy wspierać firmy strefowe w pozyskiwaniu funduszy z UE i razem z nimi projektować przyszłość w oparciu o pieniądze unijne np. w ramach klastrów. Jestem przekonany, że mądre wykorzystanie tych środków pozwoli wzmacniać potencjał ekonomiczny Strefy, a prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa wsparte nowoczesnymi technologiami zapewnią pracę absolwentom dolnośląskich uczelni oraz szkół technicznych i zawodowych.

 

Przed dolnośląskimi przedsiębiorcami otwiera się nowy rozdział w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Najbliższe lata będą czasem wzmacniania potencjału badawczo-rozwojowego i wdrożeniowego uczelni i jednostek naukowych oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także ich internacjonalizacji. Na unijne wsparcie mogą też liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których na rozwój produktów oraz usług zarezerwowano ponad 170 mln euro. Na całą oś priorytetową „Przedsiębiorstwa i innowacje” w dolnośląskim RPO przewidziano aż 415,5 mln euro.

 

Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

– W przyszłym okresie programowania, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mamy prawie 9 mld euro przeznaczonych tylko i wyłącznie na to, aby przedsiębiorcy mogli realizować swoje plany inwestycyjne i rozwojowe. W osi 2 i 3 tego programu, którymi dysponuje Ministerstwo Gospodarki mamy 3,2 mld euro na działalność badawczo-rozwojową firm, a zwłaszcza na tworzenie nowych, innowacyjnych produktów. Oprócz dotacji m.in. na centra badawczo-rozwojowe w firmach, przewidywane jest też wsparcie zwrotne czyli np. kredyty na innowacje technologiczne, fundusze gwarancyjne i fundusze venture capital.

Przedsiębiorstwa z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej skutecznie korzystały z pomocy unijnej w poprzednim rozdaniu środków unijnych. W trakcie konferencji, swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu funduszy unijnych podzielił się Piotr Wielesik – członek zarządu firmy Feerum. Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją obiektów magazynowo-suszarniczych obecne jest w LSSE od 2008r. W ubiegłych latach korzystało z dotacji na prace badawczo-rozwojowe, innowacje oraz pozyskało dofinansowanie na platformę komunikacji elektronicznej. Dzięki podpisanym w latach 2013-2014 umowom, spółka otrzymała z UE wsparcie w kwocie blisko 12,6 mln zł, a łączna wartość przyznanych do tej pory firmie dotacji to 25,6 mln zł. Dzięki pomocy unijnej udało się m.in. wdrożyć nowe rozwiązania w działalności gospodarczej, wybudować halę magazynowo-produkcyjną, rozwinąć park maszyn, przeprowadzić badania przemysłowe i prace wdrożeniowe nad nowym produktem – innowacyjną suszarnią. W trakcie realizacji jest dzięki temu proces rozpoczęcia produkcji energooszczędnej suszarni z odzyskiem ciepła i zintegrowanym systemem odpylania. Za pieniądze z UE firma wdrożyła też innowacyjny system B2B integrujący procesy sprzedaży, zaopatrzenia, produkcji, logistyki oraz wymiany informacji pomiędzy spółką i firmami partnerskimi.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania, zebrani goście zapoznali się z ofertą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O tym dlaczego warto wybrać LSSE na miejsce prowadzenia biznesu opowiadał zebranym Wiesław Sowiński – Dyrektor Departamentu Rozwoju LSSE. W takcie wystąpienia przedstawiciela Strefy, nie zabrakło informacji o firmach, które ulokowały w LSSE swój kapitał oraz o wsparciu na jakie mogą liczyć inwestorzy np. o dedykowanych opiekunach przedsiębiorstw, szkoleniach, warsztatach dla specjalistów, strefowym klubie HR, dostępie do kadr kształconych w 26 szkołach zawodowych i 8 uczelniach wyższych w regionie oraz możliwości współpracy w ramach klastrów.

(JuAn)

 

Powiązane artykuły