Przeszczepy także w Wałbrzychu

Transplantologia to jedna z najmłodszych i jak często mówią sami chirurdzy, najtrudniejsza z dziedzin współczesnej medycyny. Z okazji Światowego Dnia Transplantologii rozmawialiśmy z Koordynatorem Transplantologii – lekarzem medycznym Wałbrzyskiego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego, Romaną Lorenc.

Jakie są przeciwwskazania w zakresie pobierania narządów?

Pobrania wykluczone są u chorych, którzy zastrzegli sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów dotyczący możliwości pobrania od nich narządów po śmierci. Natomiast brak sprzeciwu traktowany jest jako domniemana zgoda. Nie pobiera się narządów od pacjentów z uogólnionym zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym, odzwierzęcym, od nosicieli wirusa HIV i żółtaczki, u chorych z chorobą nowotworową. W naszej pracy spotykamy się z coraz większą świadomością i akceptacją tego sposobu leczenia w kształtowaniu, której dużą rolę odgrywają media (np. seriale o tematyce medycznej). Do rzadkości należą przypadki, kiedy rodzina wyraża bezwzględny sprzeciw bez konkretnego uzasadnienia. Wręcz przeciwnie, często rodziny pytają czy chory mógłby zostać dawcą.

Ile czasu trzeba oczekiwać na przeszczep i co jest wyznacznikiem pomyślnego jego przebiegu?

Istotne jest wykonanie wszelkich procedur, które zapewniają sukces, czyli przeszczepiać należy prawidłowy narząd odpowiedniej osobie w jak najkrótszym czasie, który pomoże utrzymać narząd w jak najlepszym stanie. Kwalifikacja do przeszczepu to długi proces diagnostyczny. Należy określić zaawansowanie niewydolności narządu, stan innych narządów, warunki anatomiczne oraz wykonać szereg badań laboratoryjnych.

Jaki tryb życia zalecany jest przez lekarzy zaraz po przeszczepie?

Po przeszczepie chory przebywa kilka tygodni, przekazuje mu się informacje na temat dalszego postępowania. Chory musi być zdyscyplinowany: zażywać codziennie leki immunosupresyjne (żeby organizm nie odrzucił przeszczepu), zgłaszać się regularnie na badania kontrolne do poradni transplantacyjnej, prowadzić zdrowy tryb życia, stosować prawidłową dietę. Zwykle po 3 miesiącach wracają do normalnej aktywności fizycznej: uczą się, pracują, zakładają rodziny, wychowują dzieci, uprawiają sport.

Dziękuję za rozmowę, Paulina Purgał.

Powiązane artykuły