Rocznica otwarcia podziemi Zamku Książ

Dokładnie rok temu po raz pierwszy historii podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania. Z tej okazji przygotowano dla turystów wyjątkowe atrakcje – zwiedzanie tuneli z wybitnymi znawcami tematyki, opowieść świadka, który pamięta czasy wojenne w Książu oraz specjalne nocne zwiedzanie w dniach 17 i 18 października.

W pierwszym roku liczba gości, która zwiedziła podziemną trasę turystyczną przekroczyła ponad 100 tysięcy osób. Zainteresowanie podziemiami Książa przed ich otwarciem było ogromne. Tragiczna historia Zamku w ostatnich latach II wojny światowej zaprezentowana w podziemiach została doceniona przez odwiedzających turystów, ale także ekspertów – historyków. Szczególne uznanie zyskała nowoczesna, multimedialna oprawa trasy zwiedzania. Znajdująca się na poziomie -50 m pod dziedzińcem honorowym (ok. 7 pięter) podziemna ścieżka została wzbogacona o autentyczne eksponaty z czasów wojny, m.in. broń czy pasiaki więźniów.

– Naszym głównym celem było rzetelne i profesjonalne opowiedzenie wojennej historii Zamku Książ i powstałych wówczas podziemi, zmierzenie się z mitem „złotego pociągu”, ale przede wszystkim upamiętnienie tysięcy ofiar, które zginęły tu w wyniku katorżniczej pracy. Z relacji odwiedzających nas turystów, a także z obserwacji ich reakcji możemy uznać, że ten cel został osiągnięty. Najlepszym tego dowodem są łzy wzruszenia, które widzimy na twarzach turystów po przejściu tej trasy – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Dokładnie rok temu po 73 latach od zakończenia II wojny światowej podziemia Zamku Książ zostały udostępnione do zwiedzania. Właśnie z tej okazji, 15 i 16 października, przygotowano atrakcję specjalną – zwiedzanie tuneli z wybitnymi specjalistami, przed którymi te przestrzenie nie mają tajemnic. Goście, którzy odwiedzili w tych dniach Zamek Książ mieli możliwość wysłuchania nieznanych historii o podziemiach, a także dowiedzenia się o odkrycia z nimi związanymi w ostatnim czasie.

W tych dniach przewodnikami po podziemiach byli: Andrzej Gaik – oficjalny rzecznik akcji poszukiwawczej „Złoty Pociąg”, która była prowadzona przy 65 kilometrze, przewodnik książański od kilkunastu lat, badacz tajemnic zamku oraz Bogdan Rosicki – koordynator projektu uruchomienia podziemnej trasy turystycznej, przewodnik książański i specjalista ds. zamkowych podziemi.

MaJa

Powiązane artykuły