Rok niesamowitego rozwoju

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podsumowała 2015 r. Dane są bardzo optymistyczne: na tle całego kraju to w województwie dolnośląskim powstało najwięcej miejsc pracy, zrealizowano najwięcej projektów i wydano najwięcej na inwestycje.

Na 56 projektów inwestycyjnych, prowadzonych w 2015 r. przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, aż 14 przypadło na województwo dolnośląskie. To daje regionowi pierwsze miejsce w kraju nie tylko pod względem liczby projektów, ale także liczby utworzonych miejsc pracy oraz sumy nakładów inwestycyjnych. Za Dolnym Śląskiem ulokowały się województwo śląskie (10 projektów) i mazowieckie (7).

Powstanie 5800 miejsc pracy!

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, realizująca własne projekty inwestycyjne, może poszczycić się dobrymi wynikami za rok 2015.

– Z ogólnej liczby 82 obsługiwanych w minionym roku projektów aż 35 zakończyło się pozytywną decyzją inwestorów wybierających aglomerację wrocławską. W toku pozostaje 39 projektów. Pozyskani inwestorzy deklarują utworzenie w sumie 2300 miejsc pracy w sektorze produkcyjnym i ok. 3500 w sektorze usługowym – podkreśla Łukasz Czajkowski, dyr. Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Pod względem krajów pochodzenia inwestorów, w sektorze produkcyjnym dominują Niemcy i Stany Zjednoczone, zaś w usługach jest spore rozproszenie. Zrealizowane projekty pochodzą m.in. z Wysp Brytyjskich, krajów skandynawskich, Holandii, Szwajcarii i Francji, a także z Rosji czy Japonii.

– Teraz u nas nie ma takich nowych i spektakularnych inwestycji jak Volvo, Toyota czy LG. Mamy do czynienia ze zjawiskiem reinwestycji, otwieraniem nowych linii produkcyjnych czy centrów usług. To świadczy o tym, że inwestorzy chcą się rozwijać we Wrocławiu – dodaje Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Wrocław liderem wśród polskich metropolii

Wrocław w najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 zwyciężył w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych wśród miast do 750 tysięcy mieszkańców. W grudniu 2015 dyplomem uznania PAIiIZ, uhonorowano 10 lat działalności Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Autorzy najnowszego „Raportu o polskich metropoliach 2015” uznali Wrocław za najszybciej rozwijającą się metropolię w ciągu minionych 10 lat.

(ANAG)

Powiązane artykuły