Rynek motoryzacyjny po wielkich zmianach

W dniach od 2 do 4 października br. odbyło się ogólnopolskie szkolenie Fleet Management Training w Białce Tatrzańskiej. To jest doroczne, wyjątkowe na skalę Polski wydarzenie, które odbyło się po raz 15., w gronie ekspertów motoryzacyjnych i bardzo ważnych gości zarówno z Polski, jak i Europy Zachodniej.

W ciągu niespełna trzech dni odbyło się 25 wykładów i 8 paneli dyskusyjnych. Szkolenie zgromadziło 160 fleet managerów, którzy zarządzają flotą pojazdów osobowych i dostawczych łącznie na poziomie 150 000 samochodów w Polsce.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję wysłuchać wykładu międzynarodowego eksperta flotowego – Deana Bowketta – dyrektora zarządzającego Bowkett Auto Consulting (BAC), który opowiedział o przyszłości rynku motoryzacyjnego po wprowadzeniu nowych norm emisji CO₂ i samochodach elektrycznych. Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego przybliżył kwestie dot. rynku pojazdów niskoemisyjnych w Polsce oraz tego, jak może go zmienić rządowy program udzielania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Podczas wykładu Erniego Greszty – Regional Insurance Manager Central Europe & Asia LeasePlan Fleet Management, uczestnicy dowiedzieli się o ubezpieczeniach pojazdów z napędem alternatywnym we flotach, a Paweł Grabarczyk, dyrektor handlowy Eurotax przybliżył informacje na temat napędów alternatywnych z perspektywy wartości rezydualnych. Pani mec. Agnieszka Szczodra – Hajduk z międzynarodowej kancelarii Hogan Lovells, skoncentrowała się na odpowiedzialności za samochód firmowy w świetle Kodeksu Pracy, zarówno kierowców firmowych, jak i samych pracodawców.

Managerowie firmy PZU, Konrad Owsiński i Tomasz Zapart skupili się na zarządzaniu ryzykiem we flocie i opowiedzieli m.in. o nowoczesnych narzędziach do redukcji szkód we flocie oraz rozwiązaniach skracających czas wyłączenia pojazdu z użytkowania. Adam Karpiński z Inter Cars przedstawił istotne zmiany na rynku warsztatów niezależnych, Jerzy Jezuit z DKV Euro Service Polska – praktyczne aspekty wykorzystania kart paliwowych przez fleet managerów, Tomasz Małaczek z Flotmana opowiedział o realnych oszczędnościach w firmie dzięki wykorzystaniu telemetrii. W kwestii najnowszych rozwiązań technologicznych w motoryzacji wypowiedzieli się eksperci rynkowi: Igor Święcki z Mazda Motor Poland, który przedstawił zalety nowych silników w technologii SkyactivX oraz Robert Szymański z FORD Auto-Boss, który zaprezentował gamę modeli testowych marki Ford w kontekście nowych norm emisji spalin.

Na uczestników szkolenia, jak co roku, czekało wiele atrakcji. Nie lada gratką były zaprezentowane przez partnerów szkolenia nowości motoryzacyjne, w tym m.in.: AUDI A4 Avant, AUDI Q5, Citroen C3, DS 3 Crossback – jako specjalna prezentacja flotowa, Ford Ranger Raptor, Ford Mondeo Wagon Hybrid, Ford Focus Active Wagon i Titatnium Wagon, Ford Focus ST 2.3 EcoBoost, Ford Mustang Convertible V8, Mazda 3 i CX-30, Opel Zafira Life – jako premiera flotowa, Peugeot 508, 5008 i 3008, VW Golf i VW Passat. Zaprezentowane zostały także produkty i usługi flotowe firm, m.in.: Carefleet, DKV, Flotman, InterCars, NaviExpert Telematics, PZU.

MaJa

Powiązane artykuły