Rynek samochodów używanych przeżywa prawdziwy rozkwit

Polscy kierowcy nie tylko nie oszczędzają przy zakupie używanych aut, ale również chętniej inwestują w nowinki technologiczne dotyczące wyposażenia. Ile pieniędzy przeznaczano na zakup używanego auta w ubiegłym roku? Jak będzie wyglądać sytuacja w roku 2020? Jak wygląda sytuacja w Polsce na tle innych krajów europejskich? Na te pytania odpowiada Jacek Fijołek, twórca platformy CarForFriend.pl.

Na przestrzeni ostatnich lat znaczący wzrost sprzedaży używanych, zagranicznych aut został zauważony nie tylko w Polsce. Samochody sprowadzane z Niemiec czy Szwecji chętnie kupowane są również przez Litwinów, Ukraińców, Mołdawian, obywateli Kazachstanu oraz krajów arabskich. Zjawisko to swoje korzenie ma nie tylko w globalnym spowolnieniu w sprzedaży nowych aut, ale i w samym postępie technologicznym, zapewniającym coraz to lepszą jakość i wyposażenie samochodów, wolniej tracących przy tym na swojej wartości. Jak zatem obecnie kształtuje się popyt i ceny samochodów używanych?

Cena „nowego” używanego auta

 – Oprócz globalnych czynników takich jak nowe regulacje prawne czy rosnący postęp technologiczny, swój wkład w rozwój popularności samochodów używanych ma również wzrost średnich wynagrodzeń w Europie Wschodniej oraz idące za tym bogacenie się społeczeństwa. Konsumenci zapragnęli kupować coraz lepsze i większe „nowe” używane auta. W ostatnim czasie prym wiodły SUV’y oraz modele ze średniej klasy rynkowej takich marek jak Ford, Volkswagen, Audi, Toyota, Nissan czy Hyundai. To spowodowało automatycznie wzrost cen pojazdów dostępnych na rynku. Na przykład w Polsce od 2017 do 2019 roku stawki za używany samochód wzrosły o 30-40%. Cena sprzedawanego klika lat wcześniej auta wynosiła maksymalnie 20 tys. złotych, a dziś kwota ta wynosi już ponad 30 tysięcy złotych. Czy taka tendencja utrzyma się również w bieżącym roku? A może będzie odwrotnie? Nie sądzę, aby ceny samochodów używanych w 2020 roku spadły – mogłoby się tak stać tylko przez znaczące załamanie rynku. Dopóki się bogacimy, kierowcy będą sięgali po coraz to nowsze samochody. Co więcej, w przypadku wzrostu cen, będzie on dotyczył głównie samochodów w „średnim wieku”, które najczęściej poszukiwane są na polskim rynku. Warto wspomnieć, że przedział wieko pojazdów wynosi 10,5 – 11 lat. – mówi Jacek Fijołek.

Dane z organizacji

Jak ceny w Polsce wypadają w porównaniu do innych krajów europejskich? Jak mówi twórca Carforfriend.pl, które dzięki członkostwie w Niemieckiej Organizacji Rzetelnych Handlarzy Samochodami – BVFK CarForFriend.pl ma dostęp do danych zebranych przez 800 rzetelnych handlarzy, średnia cena używanego auta kupowanego w Niemczech wynosi obecnie od 14 do 15 tys. euro. W porównaniu do kosztów nabycia nowego samochodu wynoszących średnio od 20 do 30 tysięcy euro, niemieccy kierowcy – podobnie do Polaków – odczuwają znaczące podwyżki cen nowych pojazdów, coraz częściej przekierowując swoją uwagę w stronę używanych aut i decydując się na ich zakup.

Co jeszcze?

Czego jeszcze czeka nas w 2020 roku oprócz stabilizacji rynku oraz widma wzrostu cen samochodów używanych w Polsce i za granicą? Według Jacka Fijołka ze sklepu internetowego CarForFriend.pl, w tym roku wśród kierowców nadal nie zmniejszy się popularność SUV’ów i crossoverów. Zostanie położony także większy nacisk na sprzedaż pojazdów elektrycznych. Co więcej, patrząc na rozwój sklepów i portali internetowych, zwiększy się także sprzedaż samochodów używanych w kanale internetowym.

AnPl

Powiązane artykuły