Sahan Aybay przed debiutem na polskim ringu

Wielokrotny medalista mistrzostw Niemiec w boksie olimpijskim Sahan Aybay zadebiutuje 7 marca w barwach Tymex Boxing Promotion. “Zakochałem się w rodzinnym mieście mojej żony Wrocławiu i cieszę się, że będę walczył w nieodległym Dzierżoniowie” – stwierdził. W głównych pojedynkach gali „Tymex Boxing Night 11” mistrzyni świata WBO w wadze super piórkowej Ewa Brodnicka (rekord 18-0) w obronie tytułu spotka się z byłą mistrzynią Europy Belgijką Djemillą Gontaruk (16-6-2), a Damian Wrzesiński (18-1-2) zmierzy się z Meksykaninem Sergio Puente (28-9) o międzynarodowe mistrzostwo Polski kategorii lekkiej.

Ważnym wydarzeniem będzie debiut w Tymexie niepokonanego niemieckiego pięściarza Sahana Aybaya (9-0).

 – Zapracowaliśmy na miano solidnej grupy, stawiającej na młodzież i dającej jej szansę na sukcesy w boksie profesjonalnym. Z Sahanem podpisaliśmy trzyletni kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Nie ukrywam, że zgłaszają się do nas także inni zagraniczni zawodnicy. Od dłuższego czasu myślimy również o organizacji gali w Niemczech. Stajemy się międzynarodowym teamem” – podkreślił szef Tymexu Mariusz Grabowski.

Mający tureckie korzenie Aybay na co dzień trenuje w klubie Adrenalina Wrocław oraz w niemieckim Moers, gdzie się uczył boksu.

– Zakochałem się w rodzinnym mieście mojej żony Moniki – Wrocławiu i cieszę się, że będę walczył w nieodległym Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Nazwiska rywala jeszcze nie znam, ale jestem już bardzo dobrze przygotowany, choć do pojedynku jest jeszcze miesiąc – powiedział 24-letni zawodnik, w którego narożniku będą znani trenerzy Katarzyna Czuba-Wrońska (sześciokrotna mistrzyni Polski w boksie, brązowa medalistka mistrzostw Europy w kickboxingu) i Krzysztof Wroński.

Sahan Aybay zaczął regularnie trenować boks w wieku 11 lat. Na pierwszych zajęciach trener postanowił sprawdzić młodziutkiego zawodnika i zorganizował sparingi z innymi chłopcami z klubu.

 – Mąż opowiadał, że tak bardzo zależało mu, aby pokazać się z jak najlepszej strony, że wszystkich pokonał. Zaimponował swemu szkoleniowcowi, który koniecznie chciał, żeby został na stałe” – przyznała Monika Aybay. Jeszcze jako junior Niemiec dwa razy przyjechał do Polski – w 2012 roku wygrał Memoriał Leszka Błażyńskiego, a 2013 był najlepszy w Turnieju o Złotą Rękawicę Wisły.

– Bardzo dobrze pamiętam obydwie imprezy, a po jednej z nich nagrodę wręczał mi Dariusz Michalczewski, który wiele lat boksował na niemieckich ringach i jest tutaj bardzo znaną osobą – zaznaczył.

Państwo Aybayowie obecnie są w rozjazdach, ze względu na różne obowiązki część czasu spędzają i we Wrocławiu, i w Niemczech.

– W latach 2016-2018 odniosłem dziewięć zawodowych zwycięstw, w tym siedem przed czasem. W poprzednim roku miałem zaplanowaną jedną walkę, długo się do niej szykowałem, a kiedy nadszedł dzień gali, okazało się, że rywal zrezygnował. W ostatnich miesiącach skoncentrowałem się na pracy, bowiem bardzo zależy mi na udanym debiucie w Tymexie i pokazaniu się polskim kibicom. Całe życie Aybaya związane jest ze sportem. Kiedy odpoczywa po treningach, włącza telewizor i ogląda mecze koszykówki oraz piłki nożnej. “Cieszę się, że jestem w Polsce, z każdym dniem poznaję wasz kraj i uczę się się słówek i całych zdań. Zapraszam na galę 7 marca do Dzierżoniowa” – dodał pięściarz, uczestnik mistrzostw świata juniorów w 2012 roku.

Oprócz Brodnickiej, Wrzesińskiego i Aybaya, walczyć będą m.in. Michał Leśniak (11-1-1), Oskar Kapczyński (2-0), Oskar Wierzejski (2-0) oraz debiutant Kamil Kuździeń, dwukrotny brązowy medalista młodzieżowych MP.

AnPl

Powiązane artykuły