Sierra Gorda otwarta

To jedna z bardziej prestiżowych polskich inwestycji. Jej autorem jest dolnośląski KGHM.

Należąca do KGHM i japońskiej firmy Sumitomo chiliska kopalnia Sierra Gorda została uroczyście otwarta. Może ona – jak podkreślono w komunikacie – w istotny sposób wpłynąć na globalny rynek miedzi i molibdenu. To pierwsza zagraniczna kopalna KGHM.

Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku. Wcześniej zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu, a także zdjęty został nadkład z odkrywki, składający się łącznie ze 192 mln ton materiału. Pierwszy transport około 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do zakładów hutniczych Toyo w Japonii w listopadzie 2014 roku.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu – mówi dla agencji Newseria dyrektor kopalni Maciej Ściążko. – Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie – od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie.

W inauguracji kopalni udział wzięło ponad sześciuset gości. O wadze wydarzenia świadczy fakt, że stronę chilijską reprezentowała m.in. prezydent państwa Michelle Bachelet.

– Kopalnia ta będzie też ważnym w skali globalnej producentem molibdenu, co istotnie przyczyni się do zmniejszenia kosztów produkcji miedzi – powiedział Newserii Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo Metal Mining.

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że dostarczenie pierwszego transportu około 6 tysięcy ton koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda do Huty Miedzi Toyo (Toyo Smelter and Refinery) planowane jest na listopad 2014 roku.

Ostateczne nakłady inwestycyjne na kopalnię, z uwzględnieniem uzyskanych oszczędności, w tym z programu leasingu maszyn górniczych, wyniosły 4,2 miliarda USD wobec 3,9 miliarda USD szacowanych w marcu 2013 roku.

Kopalnia ma działać 23 lata. Na tyle oszacowano ilość surowców możliwych do wydobycia.

(Pa)

Powiązane artykuły