Śmieci do śmieci

Po roku obowiązywania ustawy śmieciowej, ustawodawcy zorientowali się, że nie jest doskonała.

Niewykluczone, że już w przyszłym roku możemy oczekiwać zmian legislacyjnych w ustawie śmieciowej, której – w opinii Trybunału Konstytucyjnego – nie wszystkie zapisy są zgodne z Konstytucją.

Asumpt do działań legislacyjnych dała analiza przez Trybunał wniosku radnych Świdnika oraz części posłów PiS i SLD o niekonstytucyjności ustawy. I chociaż większość postulatów została odrzucona, sędziowie dopatrzyli się kilku nieprawidłowości w ustawie.

Jedną z nich jest brak górnej granicy opłat, co kłóci się z art. 84 i art. 217 Konstytucji, które mówią o obowiązku płacenia podatków określonych jedynie w ustawie, oraz że każdy rodzaj daniny publicznej i zasady przyznawania ulg następują również tylko w drodze ustawy.

Natomiast wg. ustawy śmieciowej to rada gminy w formie uchwały aktu prawa miejscowego nakłada obowiązek podatkowy. Podobnie rzecz się ma z ustalaniem przez gminy zwolnień i ulg, co może odbywać się wyłącznie na podstawie odpowiedniej ustawy, a nie decyzji samorządu.

Trybunał nałożył na ustawodawcę obowiązek ustalenia maksymalnej wysokości opłat, musi także w ciągu 18 miesięcy wprowadzić zmiany w ustawie odnośnie ustalania zwolnień od opłat i ustanawiania dopłat dla właścicieli. (Pa)

Powiązane artykuły