Solarna suszarnia zmieni osady w paliwo

Solarna suszarnia osadów powstanie w Żarowie w powiecie świdnickim.

Wygląda jak szklarnia. W środku gromadzone są osady, które dzięki energii słonecznej są zasuszane, a ich objętość redukowana.

Samorząd żarowski jako jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku zainwestował w nowoczesną technologię przyjazną środowisku. Dzięki nowej solarnej suszarni osady z oczyszczalni ścieków przestaną bowiem być wywożone na składowisko. Będą wykorzystywane jako paliwo lub nawóz w uprawach leśnych. Będzie więc oszczędnie i ekologicznie.

– Dzięki budowie suszarni zmniejszy się ilość osadów o ponad tysiąc ton w ciągu roku – oceniają specjaliści z Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.

Jak to będzie działało? Do przeszklonej hali będzie dostarczany mechanicznie odwodniony osad. Zostanie on rozprowadzony przez specjalistyczną przewracarkę. Osad osuszy energia słońca. W efekcie powstanie granulat wykorzystywany później jako paliwo lub nawóz. Nowa inwestycja była możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodno-Ściekowe w Żarowie to około 3,8 mln złotych. Unijna pomoc wyniesie około 2,6 mln złotych. Budowa suszarni zostanie zakończona w styczniu 2015 roku. Modernizacja oczyszczalni umożliwi wypełnienie przez gminę wymogów prawa unijnego w zakresie ścieków komunalnych, osadów ściekowych oraz składowania odpadów, które będą obowiązywać od 2016 roku.

W Polsce, jak do tej pory, są eksploatowane trzy suszarnie osadów ściekowych, w których wykorzystuje się wyłącznie energię słońca. Nie wyposażono ich w żadne dodatkowe systemy ogrzewania, a mimo to przez cały rok przyjmują osady do suszenia.

Suszarniami tymi są: pracująca już szósty rok suszarnia osadów ściekowych w Kozienicach, suszarnia w Żarach, oddana do użytku w 2009 r., oraz niemal rok eksploatowana suszarnia w Lubawie. Czwarta suszarnia w Żaganiu jest właśnie oddawana do użytku. Na Dolnym Śląsku istnieje jeszcze suszarnia hybrydowa z dodatkowych ogrzewaniem podłogowym w Kłodzku. (Pa)

Powiązane artykuły