Spotkanie z cyklu „O historii na żywo” w Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „O historii na żywo”. Temat prelekcji, która odbędzie się 9 marca (godzina 17:30) będzie przebudowa Książa w latach 1908-1922, dzięki której zamek zyskał m.in. monumentalne skrzydła zachodnie i północne. W świetle niepublikowanych dokumentów i aktualnych badań opowie o niej historyczka sztuki, wiceprezes Fundacji Daisy Wioletta Wrona-Gaj.

„XX wieczna przebudowa Książa Jana Henryka XV – dokumenty nieznane” Wioletta Wrona-Gaj

Bez XX wiecznej przebudowy Książ nie wyróżniałby się dziś ani imponującą kubaturą, ani fantasmagoryczną architekturą, czerpiącą z niemieckiego renesansu, a odwołującą się do pereł takich jak Pellerhaus w Norymberdze. PrzebudoSpotkanie z cyklu „O historii na żywo” w Zamku Książwa, zlecona po śmierci Hansa Heinricha XI przez jego następcę – Hansa Heinricha XV, trwała ponad 17 lat, a dokonać jej mieli mistrz budowlany z Pszczyny Ludwig Scheinert oraz Humbert Ritter Walcher von Molthein – austriacki architekt (1865–1926), słynący z restauracji arystokratycznych zamków i pałaców. Pierwsze projekty architektoniczne nie są znane, tajemnicą pozostawało jaki zakres prac był autorską koncepcją architekta, a jaki mistrza budowlanego oraz jak wyglądała dokładna chronologia przebudowy. Autorce udało się dotrzeć do nigdy niepublikowanych i nieopracowanych źródeł, w tym korespondencji między wspomnianymi panami, materiałów sporządzanych dla kierownika budowy, szczątkowych projektów architektonicznych i ustaleń dotyczących dekoracji wnętrz. Materiał ten pokazuje jakie były inspiracje dla Książa, kto wpływał na realizację koncepcji i jaka była rola zamawiającego – Księcia Jana Henryka XV von Pless. Maluje też tło tego gigantycznego przedsięwzięcia, pokazując infrastrukturę samej przebudowy. Autorka prelekcji przedstawi chronologię prac budowlanych, równocześnie uzupełniając ją o informacje nigdy dotąd nie upubliczniane. Zaprezentuje także unikatowe fotografie z archiwów Zamku Książ w Wałbrzychu, Fundacji Księżnej Daisy von Pless i rodziny Stempowskich.

Więcej informacji na temat osoby prowadzącej:

Wioletta Wrona – Gaj – absolwentka historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a także podyplomowej archeologii przemysłowej na Politechnice Wrocławskiej i planowania przestrzennego na Politechnice Łódzkiej; kierownik Muzeum Przemysłu i Techniki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Fotograf – amator architektury i krajobrazów miejskich, pomysłodawczyni i koordynatorka licznych projektów kulturalnych i edukacyjnych, promujących lokalne dziedzictwo (m.in.”Kapitańskie opowieści”, „Cicha woda”, „Szklany czas – wędrówki krajobrazem”, „W górniczym labiryncie”), autorka artykułów naukowych (urbanistyka, architektura, w tym architektura rezydencjonalna, zabytki techniki i przemysłu), licznych gminnych programów opieki nad zabytkami, kilku tysięcy kart gminnej ewidencji zabytków oraz innych studiów dokumentujących zabytki. Swoją dotychczasową karierę zawodową poświęciła zabytkom techniki i przemysłu oraz dokumentowaniu dziedzictwa i wdrażaniu jego ochrony, jednak z zamiłowania od lat poświęca swój czas również architekturze rezydencjonalnej, szczególnie zaś studiom nad XIX i XX wiecznymi realizacjami takimi jak przebudowa Książa.

Informacje organizacyjne:

  • Wstęp na spotkanie jest wolny. Osoby zainteresowane wydarzeniem proszone są o wcześniejsze awizacje w Punkcie Obsługi Klienta (pierwszeństwo mają osoby zaawizowane): tel. 74 66 43 834 / 872, e mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
  • Parkingi przy zamku są płatne. Ceny dla uczestników wydarzenia są następujące: parking przed budynkiem bramnym (P2) – 10 zł/auto osobowe, parking na Parkingu Głównym (P1) – 5 zł / auto osobowe

AnPl

Powiązane artykuły