Standard deweloperski, czyli co?

Mieszkania w standardzie deweloperskim wybierane są przez 9 na 10 kupujących na rynku pierwotnym we Wrocławiu – wynika z wyliczeń WPBM Mój Dom. Standard wykończenia mieszkań nie został jednak precyzyjnie określony przepisami i może różnić się w ofertach poszczególnych deweloperów. Co powinno się w nim znaleźć?

Podstawowe wykończenie mieszkania powinno obejmować m.in. podłogę z wylewką cementową lub betonową, tynki na ścianach, antywłamaniowe drzwi zewnętrzne, okna z PCV, parapety wewnętrzne oraz wszystkie wewnętrzne instalacje: CO, wodno-kanalizacyjną, elektryczną, teletechniczną (RTV, telefon, dzwonek, domofon, internet).

– Szczegółowy opis standardu wykonania musi być załącznikiem do każdej umowy deweloperskiej – mówi Jakub Orski z WPBM Mój Dom. – Dokument taki powinien opisywać zarówno wykończenie lokalu mieszkalnego, jak i miejsc postojowych czy komórek lokatorskich. Dotyczy to zarówno mieszkań w tzw. standardzie deweloperskim, jak i tych wykańczanych pod klucz. W wielu przypadkach możliwe jest określenie nie tylko typu czy parametrów materiałów jakie zostaną użyte do wykończenia, ale nawet ich producentów. To cenna informacja dla kupującego mieszkanie – dodaje.

Stan deweloperski różni się także znacznie w zależności od standardu budynku. Na podstawie materiałów wykończeniowych dość łatwo odróżnimy choćby apartamenty od pseudoapartamentów. Drewniana stolarka, marmur, rolety, czy klimatyzacja to tylko niektóre z możliwych parametrów, które ujawniają się po dokładniejszym zbadaniu oferty. W przypadku większości mieszkań wykończenie nie będzie oczywiście tak luksusowe.

Warto i tu jednak zwrócić uwagę na detale: grzejniki, zawory termostatyczne, gniazdka elektryczne, gładkość ścian, płytki balkonowe itp. Oszczędności na tym etapie mogą okazać się wymierne. Samodzielnie wykańczając mieszkanie zapłacimy bowiem większy VAT za materiały (23%), bądź okrągłą sumę za usługę firmy remontowej.

 

– Konkurencja na rynku sprawia, że standard deweloperski stale się podnosi. Tak mieszkań, jak i całych budynków. Windy w zabudowie wielorodzinnej są obecnie coraz częściej spotykane, niezależnie od wysokości budynku. Kilka lat temu nie było to takie oczywiste. Dziś jako jedni z nielicznych montujemy w standardzie drzwi wewnętrzne, za rok lub dwa może nie być to żadną nowością. Różnice w ofertach nadal jednak występują i potrafią być znaczne, warto analizować je wnikliwie – dodaje Jakub Orski.

 

(piw)

Powiązane artykuły