Studia nagrodą w olimpiadzie

Wygrana w zusowskiej Olimpiadzie otwiera młodzieży drzwi uczelni i to już w pierwszej lub drugiej klasie liceum, technikum czy szkoły zawodowej. Wcześniej uczestnicy zmagań dostawali laptopy, tablety i czytniki e-booków – tak będzie i w tym roku, ale laureaci olimpiady ZUS mogą liczyć też na coś dużo cenniejszego – gwarancję studiów na dobrej uczelni.

Uczniowie, którzy w tym roku staną na podium olimpiady, zyskają indeksy np. Uniwersytetu Gdańskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zwycięzcy mogą również otrzymać dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na dwadzieścia innych uczelni z całego kraju. Jest, więc, o co walczyć.

Rok szkolny dopiero się zaczął a do nas już zgłaszają się pierwsze szkoły – mówi Iwona Kowalska – Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

To, że w ubiegłym roku uczniowie szkoły ze Zgorzelca byli w finale olimpiady to na pewno bodziec dla innych i sygnał, że można wygrać indeks – dodaje rzeczniczka.

W ostatniej edycji Olimpiady wzięło udział ponad 30 tysięcy uczniów z 912 szkół z całej Polski. Najlepsi okazali się uczniowie z Grybowa w województwie małopolskim. Drugie miejsce zajęła szkoła z Chorzowa, trzecie z Warszawy. Czwarte miejsce w Polsce wywalczyła zaś szkoła z Dolnego śląska, ze Zgorzelca.

Uczestnicy obydwu projektów mogą liczyć na pomoc ekspertów ZUS, którzy prowadzą lekcje i udzielają wyjaśnień. Zakład przygotował także materiały zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Zgłoszenia szkół do udziału w projektach edukacyjnych przyjmują: Wrocław: Joanna Małolepszy 71 360 60 72 mail Joanna.Malolepszy@zus.pl Wałbrzych: Magdalena Walter 74 649 73 70 mail Magdalena.Walter@zus.pl Legnica: Emilia Nowakowska 76 876 41 63 mail Emilia.Nowakowska@zus.pl

Polacy nadal niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych – tylko 7 proc. z nich prezentuje poziom wiedzy, który można uznać za zadowalający. Dla dużej części społeczeństwa mechanizmy systemu ubezpieczeń społecznych są nieznane lub niezrozumiałe. Polacy oczekują, że to państwo zadba o ich zabezpieczenie na starość, ale przynajmniej część z tych osób nie wiąże tego z własną aktywnością i odprowadzaniem składek. ZUS przez niemałą część społeczeństwa jest postrzegany, jako w pełni samodzielny twór, który sam ustala kształt systemu emerytalnego, decyduje o wysokości składek, zbiera pieniądze do swojego budżetu, ustala, komu i w jakiej wysokości wypłaci świadczenia. Wyniki badań jasno pokazują konieczność edukowania społeczeństwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, dlatego ZUS od kilku lat zaprasza licealistów do udziału w projekcie „LEKCJE Z ZUS’’.

Upowszechnianie wiedzy o istocie ubezpieczeń społecznych i zasadach funkcjonowania tego systemu wśród ludzi młodych pozwoli im na świadome podejmowanie decyzji dotyczących ich dorosłego życia i ułatwi poruszanie się w świecie umów o prace i umów cywilnoprawnych.

AnKm

Powiązane artykuły