Świadomość ratuje życie

Rozbudzanie świadomości w zakresie odpowiedzialnych zachowań na drodze, przestrzeganie przed tragicznymi skutkami braku rozsądku za kółkiem oraz edukacja w kierunku techniki jazdy. To priorytety tegorocznej kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Działania prowadzone są pod hasłem „Wypadek to nie przypadek”. Ostatnio na placu manewrowym szkoliły się panie, a w regionie wałbrzyskim na kurs ma szansę trafić jeszcze ok. 30-osobowa grupa mężczyzn.

W wyjątkowych warunkach, bo na terenie fabryki Toyota Motor Manufaturing i za kierownicą samochodów szkoleniowych, Dzień Kobiet spędzała 30-osobowa grupa pań. Wszystkie trafiły na bezpłatny kurs w ramach kampanii społecznej „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, bo wiedzą, że to także w ich rękach często leży los uczestników zdarzeń drogowych.

-To fakt, że hasło „Wypadek to nie przypadek” działa na wyobraźnię. Od razu zastanawiamy się nad tym, jakie kojarzymy wypadki, w których zginęli ludzie, a w których bezsprzecznie zawinił kierowca. Nie brakuje przykładów, kiedy to auto wypada z drogi, bo prędkość była za duża albo kierowca stracił panowanie nad autem, zasnął za kierownicą, jechał po pod wpływem alkoholu czy nie zadbał o stan techniczny– mówi Sylwia Karpińska z Wałbrzycha, która zakwalifikowała się już do finału konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”.

W kobiecym gronie o prestiżowy tytuł i nagrody powalczą także m.in. Agnieszka Pulnowska, Agnieszka Sobczyńska, Dominika Mazur, Halszka Walkowska-Lange, Joanna Rutkowska, Joanna Topolewska, Justyna Michalak-Mach, Kamila Michalik, Kamila Nazarko, Marta Kobiela, Olga Pawlak, Patrycja Olejnik.

Piotr Starczukowski, inicjator wałbrzyskich działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozszerzanych w tym roku także na rejon Jelcza-Laskowic, wskazuje, że kobiety to grono kierowców o podwyższonym poczuciu odpowiedzialności.

-Zdecydowanie rzadziej podejmują ryzykowne zachowania na drodze, chętnie się uczą i ambitnie realizują zadania szkoleniowe. Mężczyźni pod tym względem są trudniejszą grupą słuchaczy. Często tkwią w głębokim poczuciu nieomylności i przekonaniu o swoich wysokich umiejętnościach w zakresie prowadzenia samochodu – zauważa Piotr Starczukowski, instruktor jazdy, były kierowca rajdowy.

Realizując kampanię „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” pod hasłem „Wypadek to nie przypadek” Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego zwraca uwagę, że wszystkie zdarzenia drogowe to wypadkowa wielu czynników. Wśród nich zdecydowanie są takie, na które wpływ ma zarówno kierujący, jak i inni uczestnicy ruchu.

-Należy pamiętać, że w dobie dzisiejszej techniki i motoryzacji, gdzie ogromny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, ciągle tym najsłabszym ogniwem jest człowiek. Z jednej strony musimy być świadomi i odpowiedzialni za kierownicą, ale z drugiej musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Wiele zależy od nas, ale tyle samo też od innych. To pewien paradoks, ale wyjeżdżając na drogę natychmiast wchodzimy w pewną interakcję. Zatem wniosek jest prosty: musimy myśleć też za innych i przewidywać ich ruchy – tłumaczy Piotr Starczukowski.

Oprócz transferu wiedzy, szkolenia w ramach akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, to także praktyczne szlifowanie techniki jazdy. Każdy uczestnik spotkań ćwiczy płynną jazdę, hamowanie w nagłych wypadkach i na śliskiej nawierzchni, omijanie przeszkody, udzielanie pierwszej pomocy.

Dzięki zaangażowaniu partnerów akcji, którymi są Toyota Motor Manufacturing Poland Wałbrzych, Prezydenta Miasta Wałbrzycha oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego w tegorocznych szkoleniach bezpłatnie udział weźmie jeszcze ok. 100 osób. Zaplanowane jest przeszkolenie ok. 30-osobowej grupy mężczyzn w Wałbrzychu (16-17 kwietnia) oraz dwa spotkania dla ok. 40 osób w Jelczu- Laskowicach (24 marca oraz 7 kwietnia).

Na szkolenia „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” zakwalifikować się można wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej konkursu (www.bezpieczny-kierowca.pl). Warunek konieczny to prawo jazdy kategorii. Inną możliwością trafienia na kurs jest nabór prowadzony przez patronów medialnych akcji.

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca”

2018 – Rafał Chowański

2017 – Mateusz Baranowski

2015 – Bartosz Nykiel

2014 – Marek Rybczyński

2013 – Anna Żabska

2012 – Marek Simkiewicz

2011 – Zbigniew Marzec

2010 – Krzysztof Wójtowicz

2009 – Dariusz Trembowski

2008 – Piotr Kotliński

2007 – Tomasz Wach

2006 – Łukasz Kozłowski

KaLu

Powiązane artykuły