Świdnica wysoko w rankingu „Wspólnoty”

Świdnica z roku na rok umacnia swoją pozycję w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów, który od kilkunastu lat publikuje portal samorządowy wspolnota.org.pl.

Wśród miast powiatowych Świdnica uplasowała się na wysokim 12 miejscu odnotowując wzrost o 15 pozycji z miejsca. 27 w poprzednim zestawieniu za lata 2015 – 2017. Wcześniej (za okres od 2014 do 2016) było to 49 miejsce. W ciągu ostatnich 5 lat miasto odnotowało rekordowy skok o 37 pozycji. Średnie wydatki inwestycyjne w przeliczaniu na mieszkańca wyliczono na kwotę 1095,23 zł.

Autorzy rankingu Paweł Swianiewicz (profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego) i Julita Łukomska (adiunktem w tej samej katedrze) wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w latach 2016–2018. W ten sposób chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Metoda klasyfikacyjna jest niemal identyczna, jak w ubiegłym roku i dwa lata temu.

– Bardzo się cieszę, że Świdnica uplasowała się tak wysoko w rankingu wydatków inwestycyjnych. Jest to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. Przypomnę, że w ubiegłym roku wydatki majątkowe osiągnęły rekordową kwotę ponad 85 milionów złotych. Dzięki coraz większemu budżetowi możemy realizować coraz więcej inwestycji – mówi prezydent Beata Moskal – Słaniewska.

Przypomnijmy, że w 2018 roku wykonano m. in.: przebudowę ulicy Pogodnej, ulicy Kraszowickiej, budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Kliczkowskiej, remonty chodników za kwotę ponad 1,2 mln zł, program KAWKA za kwotę 13 mln zł. Ponad 3 mln zł. przyznano na dotacje na remonty zabytkowych obiektów w mieście, rozbudowano Szkołę Podstawową nr 1, wykonano termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 4, remont Żłobka Miejskiego nr 1, rewitalizację Parku Centralnego i Sikorskiego, budowę mieszkań wspomaganych przy ul. 1 Maja 23, rewitalizacja fontann w Rynku w ramach programu „Szlak kamienia”.

Wśród miast powiatowych województwa dolnośląskiego Świdnicę wyprzedziły tylko Polkowice i Środa Śląska. Pozostałe miasta powiatu świdnickiego znalazły się na następujących miejscach: Żarów na 55 (1194,52 zł.), Strzegom na 77 (1090,38 zł.), Jaworzyna Śląska na 85 (1072,28 zł.) i Świebodzice na 447 (447,15 zł.).

MaJa

Powiązane artykuły