System ochrony zdrowia

Jak poprawić bezpieczeństwo pacjentów? Czy szpitale powinny poprawiać jakość usług przez outsourcing? Czy kolejki do specjalistów to tylko nasz problem? To tylko niektóre kwestie, które poruszą decydenci, eksperci i praktycy medycyny.

W październiku mija rok od wprowadzenia tzw. sieci szpitali. To rozwiązanie miało usprawnić organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego. Czy pomysł okazał się skuteczny? Odpowiedzi poszukają uczestnicy 14. edycji Forum Rynku Zdrowia, które odbędzie się 23 i 24 października w Warszawie. Tegoroczny termin sprzyja dokonywaniu podsumowań i bilansów obejmujących najważniejsze zmiany i decyzje dotyczące polityki zdrowotnej państwa.

Forum Rynku Zdrowia jest jedną z najbardziej prestiżowych, publicznych i wielowątkowych debat o systemie ochrony zdrowia w Polsce, gromadzącą co roku ponad tysiąc uczestników. Dwudniowa konferencja jest okazją do merytorycznej dyskusji w gronie wybitnych postaci medycyny, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzystów, menedżerów podmiotów leczniczych, ekspertów oraz lekarzy wielu specjalizacji. Wśród zacnego grona znaleźli się m.in. Łukasz Szumowski – minister zdrowia, Andrzej Jacyna – prezes NFZ, Stanisław Maćkowiak – prezes Federacji Pacjentów Polskich i prof. Andrzej Matyja – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Bezpieczeństwo i outsourcing

Sesja inauguracyjna rozpocznie się we wtorek o godz. 9.00. Oprócz podsumowania zmian zachodzących w ostatnim roku będzie czas na omówienie głównych celów polityki zdrowotnej państwa, a także zastanowienie się, czy kadry, płace i kolejki to tylko polskie problemy. W agendzie konferencji oprócz sesji plenarnej znajduje się kilkanaście dyskusji o zróżnicowanej tematyce, obejmującej zarówno politykę zdrowotną, organizację, finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, jak również terapie w wybranych dziedzinach medycyny.

Tematem jednego z paneli dyskusyjnych będzie bezpieczeństwo pacjentów.

– Czynności w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez salowe i sanitariuszy, polegające w szczególności na kompleksowej pomocy przy pacjencie personelowi medycznemu, wspierają procesy lecznicze i stają się ich integralną częścią. Są elementem profilaktyki zdrowotnej oraz wspierają cykl poprawy i przywracania zdrowia pacjentów. W ramach powyższych czynności realizowane są również procedury mycia i dezynfekcji zgodnie ze wskazówkami i procedurami określonymi przez dany podmiot leczniczy oraz pod ścisłym nadzorem osób koordynujących realizację tych czynności w szpitalnictwie. Cały łańcuch czynności jest nierozłączną częścią procesów opieki nad pacjentem – mówi Jolanta Nykiel, dyrektor operacyjny segmentu Opieka Zdrowotna w spółce Optima Care, współpracującej z Grupą Impel.

Podczas innego panelu prelegenci poruszą temat szpitali w Polsce. Jednym z uczestników jest Leszek Zając, wiceprezes zarządu Impel Facility Services, który wypowie się na temat kosztów w szpitalu w zakresie polityki zakupów, płac i outsourcingu.

– Szpital, który współpracuje z firmą outsourcingową, wyspecjalizowaną w określonych segmentach usług, jest w stanie zwiększyć jakość świadczonych usług. Nasza działalność skupia się na wspieraniu personelu medycznego w opiece nad pacjentami. Oczywiście wspieramy szpitale także w utrzymywaniu higieny i czystości, ale priorytetem jest dla nas pacjent, przez cały okres przebywania w szpitalu – wymienia Leszek Zając.

Już tradycyjnie, pierwszy dzień Forum Rynku Zdrowia zakończy gala wręczenia Portretów Polskiej Medycyny – wyróżnień przyznawanych w sześciu kategoriach przez redakcję magazynu i portalu Rynku Zdrowia.

AnKm

Powiązane artykuły