Sztuka tworzenia wspomnień

13 listopada ukaże się „Sztuka tworzenia wspomnień” Meik’a Wikinga. Wyjątkowa książka autora bestsellera Hygge. Klucz do szczęścia. Życie to sztuka wykorzystywania czasu. Co z nim robimy?

Które z naszych dotychczasowych doświadczeń uszczęśliwiły nas najbardziej? Uważam, że sięganie myślą wstecz – powrót do radosnych okresów i przyjemnych miejsc – pozwala nam zaplanować dla siebie lepsze życie. Szczęśliwe wspomnienia. Szczęśliwsze dni. Szczęśliwszą przyszłość. Pewnego dnia całe życie przebiegnie ci przed oczami – zadbaj o to, żeby było na co popatrzeć!

Jak powstają szczęśliwe wspomnienia? Dlaczego fragment piosenki, zapach albo smak mogą cofnąć nas w czasie do zapomnianych wydarzeń? I czy można nauczyć się tworzyć szczęśliwe wspomnienia i ćwiczyć zapamiętywanie ich na dłużej? W zeszłym roku Meik Wiking – autor wydanego w 37 krajach bestsellera Hygge. Klucz do szczęścia oraz dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem – skończył 40 lat i zrozumiał, że ma za sobą już połowę życia (przeciętny Duńczyk żyje 80 lat). Właśnie dlatego zaczął się zastanawiać nad swoimi wspomnieniami.

Które z przeżytych dotąd 14 610 dni są wciąż żywe w jego pamięci i dlaczego? Pamięta swój pierwszy pocałunek, ale trudno mu sobie przypomnieć, co robił w marcu 2007 roku. Meik zaczął badać wspomnienia w Instytucie Badań nad Szczęściem. W zeszłym roku pracownicy Instytutu rozpoczęli Badanie Tysiąca Szczęśliwych Wspomnień – poprosili tysiąc osób z 75 krajów o opisanie jednego ze swoich szczęśliwych wspomnień. Otrzymali bardzo zróżnicowane odpowiedzi.

Te odpowiedzi stały się podstawą dalszych badań Meika nad tym, dlaczego właśnie te chwile utkwiły ludziom w pamięci jako radosne. W ten sposób stworzył swoją listę „sześciu składników szczęśliwego wspomnienia”.

Następnie Meik opracował rady, jak tworzyć nowe szczęśliwe wspomnienia. Wskazówkami dzieli się w swojej książce „Sztuka tworzenia wspomnień”.

Książka powstała w oparciu o dane badawcze, cytaty z pamiętników, wywiady, międzynarodowe sondaże oraz eksperymenty behawioralne. Instytut Badań nad Szczęściem odpowiada na pytanie, jak tworzyć chwile idealne.

MaJa

Powiązane artykuły