Tak urządza się Polak

Mieszkania urządzamy z potrzeby zmian, zwiększenia funkcjonalności i wprowadzenia nowych rozwiązań. Inspiracji dostarczają czasopisma i strony internetowe. Tak, według nowych badań, kształtują się wnętrzarskie trendy w polskich domach.

Hafele_pojemniki_odpadyPowyższe wnioski płyną z raportu „Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności”, opracowanego latem 2015 roku. Publikacja odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące urządzania mieszkań Polaków. Wynika z niej, że mieszkamy bardziej świadomie i doceniamy rozwiązania pozwalające mieszkać wygodniej. A podnoszenie komfortu jest niezbędne – ponad połowa respondentów zadeklarowała, że mieszka w bloku, z czego prawie ½ w mieszkaniu o powierzchni od 50 do 69 metrów kwadratowych.

 

 

 

 

 

 

Wygodniej niż kiedyś

Jaki układ mają te przestrzenie? Najczęstszym jest zestawienie kuchnia + łazienka + przedpokój i 1, 2 lub 3 pokoje. Dla niektórych dom jest miejscem pracy (ok. 30 proc. ankietowanych), a domowe biuro lub pracownię posiada trochę ponad 24 proc. badanych.

– Polacy od lat mieszkają na zbliżonym metrażu, ale zmieniają się nasze wymagania, co do użytkowanej przestrzeni. W mieszkaniach możemy pomieścić więcej i funkcjonować inaczej niż kilkanaście lat temu – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele. – To w dużej mierze zasługa nowoczesnych rozwiązań, takich jak meble wielofunkcyjne, a także okuć budowlanych w stylu popularnych ostatnio systemów przesuwnych, które poruszanie się po mieszkaniach czynią wygodniejszym.

Ekspert dodaje, że zastosowanie nowych technologii budowlanych i okuciowych daje odczuwalną różnicę komfortu szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie spotkać można niewielkie przedpokoje, ciasne korytarze i obszary, gdzie na tradycyjne rozwiązania (np. drzwi otwierane po łuku lub standardową zabudowę kuchenną) zwyczajnie nie ma miejsca.

Chcemy mieszkań z katalogów

Hafele_meble_wielofunkcyjne_biurko_lozkoCo skłania nas do zmiany aranżacji? Dla największego odsetka Polaków motywatorem zakupu wyposażenia jest potrzeba zmiany estetyki wnętrza (ok. 38 proc.). Niewiele mniej decyduje się na nowe meble z powodu zużycia dotychczasowych (prawie 35 proc.). Dobrym sygnałem dla stolarzy jest wiadomość, że wśród głównych motywacji można wymienić potrzebę użytkowania mebli o nowych funkcjach – 25 proc.

 

 

 

 

 

– Dzisiejsze meble, szczególnie te wykonywane na zamówienie, mają wyjątkowe możliwości. Wystarczy wspomnieć o frontach, które niemal otwierają się same, o windach regulujących wysokości blatów lub zawiasach amortyzujących siłę zamykania do tego stopnia, że przysłowiowe huknięcie drzwiczkami staje się przeszłością – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Z zakupu mebli na zamówienie skorzystała niemal połowa przebadanych Polaków. Najczęściej były to meble kuchenne, które są jednocześnie jednymi z najczęściej wymienianych. Skąd popularność mebli na wymiar? Niemal 80 proc. respondentów ocenia, że są one lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wśród określeń znajdują się też te, mówiące o ich oryginalności, modnym charakterze, większej estetyce oraz lepszej jakości wykonania i zastosowanych komponentów.

– Meble na wymiar mogą służyć latami i bardzo długo pozostawać w dobrym stanie. Ważne jest jednak, by były realizowane na okuciach renomowanych producentów, zastosowane materiały wykazywały się dużą odpornością na użytkowanie, a sam projekt idealnie pasował naszym gustom – mówi Jakub Malinowski– Co prawda takie meble są droższe, ale to jednorazowy wydatek. Meble niższej jakości wymienimy częściej, co przełoży się na wysokie koszty.

Co ciekawe, jesteśmy bardzo samodzielni w planowaniu wystroju mieszkań. Marki odkrywamy sami (47 proc.), dowiadujemy się o nich od znajomych i rodziny (30 proc.) lub z Internetu (28 proc.). Inspiracji szukamy w czasopismach (ok. 37 proc.) i na stronach internetowych (ok. 30 proc). Z jednej strony to pozytywna wiadomość, z drugiej sygnał, że wciąż zbyt rzadko korzystamy z porad architektów i projektantów wnętrz. Podczas samodzielnej aranżacji mieszkania (szczególnie nowego lub zaraz po remoncie), trudno ustrzec się kosztownych błędów. Ekspercka konsultacja to najprostszy sposób, by ich uniknąć.

(Kris)

Powiązane artykuły