Teraz już tylko finał! Podsumowujemy akcję „Bezpieczny Kierowca 2016”

Kilka tysięcy kilometrów za kółkiem, komplety zużytych opon, niezliczone godziny na placu manewrowym i na zajęciach z teorii. Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego podsumowuje cztery miesiące intensywnej pracy. W tym czasie, dzięki licznym sponsorom i fabryce Toyoty, udało się bezpłatnie przeszkolić 160 osób. Najlepsi uczestnicy tegorocznej akcji już w niedzielę, 8 maja 2016r. będą walczyć o tytuł „Bezpiecznego Kierowcy 2016”.

Kampania „Bezpieczny Kierowca 2016” ruszyła już w styczniu i dedykowana była przede wszystkim młodym kierowcom. Szkolenia prowadzone były sukcesywnie w weekendy, a skorzystało z nich aż 160 osób. Blisko jedną trzecią kursantów, jak co roku, stanowili pracownicy Toyoty Motor Manufacturing Poland. To właśnie fabryka Toyoty wiedzie prym w lokalnych działaniach na rzecz edukacji kierowców. W tej misji wtórują jej m.in.: Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz VOTUM S.A. Wspólny wysiłek instruktorów i partnerów jest szeroko relacjonowany i propagowany na bilbordach, ekranach led oraz w lokalnej prasie, radiu i telewizji.

-Tegoroczna akcja „Bezpieczny Kierowca” odbywała się pod hasłem „Akademia młodego eko kierowcy”. To właśnie grupa młodych kierowców jest szczególnie narażona na ogromne konsekwencje braku świadomości, umiejętności i mierności wyszkolenia. To oni płaca największą cenę za nieudolność systemu edukacyjnego kierowców. Często płacą za to życiem i zdrowiem. Ograniczeni możliwościami sprzętowymi i finansowymi polegają na instruktorach nauki jazdy i pomocy najbliższych. Niestety nie wszyscy mają szczęście do dobrych nauczycieli – tłumaczy ideę tegorocznych działań Piotr Starczukowski, instruktor techniki jazdy i pomysłodawca akcji „Bezpieczny Kierowca”.

Założyciel Akademii Bezpiecznej Jazdy w Wałbrzychu podkreśla, że to najczęściej instruktorzy jazdy oraz rodzice ponoszą odpowiedzialność za błędy młodych kierowców. Instruktorzy, często stosują dość szablonowy system szkoleń. Rodzice natomiast szkolą niewłaściwie.

– I tak oto, na drogach spotykamy młodych, ambitnych, niedoświadczonych i niebezpiecznych dla siebie i innych młodych kierowców. Wyznaczają sobie cel: jeździć szybko. Jak myślą, to jest wymiernikiem dobrego kierowcy. Nie wiedzą, że czyha na nich wiele pułapek – zwraca uwagę Piotr Starczukowski.

Jak pokazują statystyki, co trzecią ofiarą lub sprawcą wypadku jest osoba poniżej 25 roku życia. Najbardziej tragiczne w skutkach wypadki z udziałem młodych ludzi, zdarzają się w weekendy. I to nie alkohol, lecz brak asertywnej postawy wobec szalejących w aucie pasażerów jest przyczyną tych zdarzeń. Koncentracja jest wówczas czynnikiem decydującym o powodzeniu tej podróży.

– W tym roku, z racji akcji, spędziłem dużo czasu z młodymi ludźmi. Byli wśród nich kierowcy, którzy mimo młodego wieku, mocno nadużywali prędkości, nie mając kompletnie umiejętności. Byli wśród nich kierowcy, którzy z powodu braku predyspozycji, nie powinni posiadać jeszcze prawa jazdy. Byli w końcu i ci, którzy nie mieli pewności, czy ich sposób prowadzenia samochodu jest prawidłowy, choć auto prowadzili doskonale – mówi Piotr Starczukowski, wałbrzyski propagator działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Tych, którzy trafili do nas podziwiałem za odwagę. Trudno samemu zdecydować się na twardą i rzeczową ocenę przez instruktora i odsłonięcie swoich słabości. Podziwiałem ich również za rozsądek, ambicję bycia dobrym kierowcą, a przede wszystkim za zrozumienie i realizację postawionych przed nimi zadań. W ciągu kilkunastu minut potrafili zmienić styl jazdy i jak sądzę, przyjąć właściwy dalszy kierunek samodoskonalenia – podkreśla.

Instruktorzy Akademii Bezpiecznej Jazdy starali się wskazać młodym kierowcom właściwą drogę dla rozwoju. Ale jak widać, sami dostali też solidną dawkę wiedzy o zachowaniach i problemach tych, którzy krótko posiadają prawo jazdy.

– Najważniejszy wniosek to taki, że ta grupa kierowców musi być szczególnie traktowana na drodze, przez prawo i system edukacji. Dzisiaj chcę podziękować tegorocznym uczestnikom naszej akcji oraz wszystkim, którzy traktują z troską zdrowie i życie wałbrzyskich kierowców. Serdecznie dziękuję partnerom, sponsorom i współorganizatorom kampanii „Bezpieczny Kierowca 2016” – mówi Piotr Starczukowski.

Przed nami jeszcze wielki finał akcji „Bezpieczny Kierowca 2016”, w którym udział weźmie około 50 osób. Ostateczną rywalizację zaplanowano na niedzielę, 8 maja 2016 r na parkingu przy Galerii Victoria. Już po raz jedenasty zostanie wręczony prestiżowy tytuł, a wraz z nim, w nagrodę felgi RONAL. Rozdanie nagród o godz. 18:00.

 

Najważniejsze rady dla młodych stażem kierowców

  • Bądź asertywny – dotyczy to przede wszystkim zachowań pasażerów, którzy posiadają prawo jazdy. Każdy będzie dawał ci rady, ale nie wszystkich warto słuchać.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności – to, że posiadasz prawo jazdy nie oznacza, że potrafisz dobrze jeździć. Przed tobą jeszcze długa droga w zdobywaniu doświadczenia.
  • Zrezygnuj z brawury – nie pozwalaj sobie na nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Podróżuj raczej w sposób zachowawczy, zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość. Zawsze przestrzegaj przepisów.
  • Daj sobie czas – bądź cierpliwy i pokorny, nie spiesz się, aby udowodnić otoczeniu jak świetnym jesteś kierowcą. Im więcej czasu spędzisz za kierownicą, tym więcej się nauczysz.
  • Postaw na kulturę – szanuj wszystkich uczestników ruchu drogowego i traktuj ich przychylnie. Uśmiech i życzliwość pomagają rozładować napięcie.
  • Miej wyobraźnię – przewiduj sytuacje na drodze i zachowania innych uczestników ruchu. Reaguj szybko i zdecydowanie, bo to pomoże ci uniknąć przykrych zdarzeń.

 

Ponad 10 lat z “Bezpiecznym Kierowcą” Kampania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs “Bezpieczny Kierowca” to autorski program Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Prowadzone są równolegle i ściśle ze sobą powiązane. To pierwsze na Dolnym Śląsku długofalowe działanie, które skutecznie podnosi świadomość kierujących oraz innych uczestników ruchu w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. W przedsięwzięciu każdego roku bezpłatnie bierze udział ok. 200 osób. Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Ronal Polska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu. Do akcji dołączyli również: Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, VOTUM S.A i Galeria Victoria. Dzięki zaangażowaniu tylu partnerów, każdego roku udaje się przeprowadzić prawie 6-miesięczną kampanię, w której bezpłatnie przeszkolono już około 2160 kierowców.

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca”

  • 2015 – Bartosz Nykiel,
  • 2014 – Marek Rybczyński,
  • 2013 – Anna Żabska,
  • 2012 – Marek Simkiewicz,
  • 2011 – Zbigniew Marzec,
  • 2010 – Krzysztof Wójtowicz,
  • 2009 – Dariusz Trembowski,
  • 2008 – Piotr Kotliński,
  • 2007 – Tomasz Wach,
  • 2006 – Łukasz Kozłowski