Tragiczny finał rekordowej zbiórki Wraz z 27. Finałem WOŚP

Wolontariusze i sztaby wymyśliły wiele bardzo kreatywnych akcji, aby zebrać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla szpitali dziecięcych. Ludzie grali z uśmiechem, pozytywnym nastawieniem i bez focha. W obliczu tej niesamowitej radości, na oczach tłumu zginął wolontariusz – prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zdarzenie wstrząsnęło światem. Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania Fundacji, choć był dumny, że łączna, zadeklarowana kwota 27. Finału WOŚP to aż 92 143 798 zł. Ma w niej swój wspaniały udział również nasz region.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę, 13 stycznia 2019. Jego celem był zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki zoddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

– W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej – mówi , członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry.

– Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb– dodaje dyrektor ds. medycznych Fundacji.

Wałbrzych

27. finał WOŚP w Wałbrzychu wystartował w samo południe w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, czyli na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Setki wolontariuszy na ulicach miasta i prawdziwe tłumy na terenie Starej Kopalni przyniosły efekt w postaci rekordowej zbiórki. Według wstępnych szacunków udało się zebrać 157 501,58 złotych! około 8 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym.

Świdnica

Połączony świdnicko-marcinowicki sztab zebrał rekordową kwotę ponad 182 tysięcy złotych, tj. o 50 tysięcy więcej niż w zeszłym roku. Świdnicki sztab WOŚP, tradycyjnie działał przy Świdnickim Ośrodku Kultury Ze względu na zakaz handlu większość atrakcji została zorganizowana w sobotę. Licytacje na rzecz WOŚP odbyły się Galerii Świdnickiej w sobotę, 12 stycznia. Licytowano  prawie 50 przedmiotów, m.in. pióro od prezydent Beaty Moskal Słaniewskiej. W niedzielę, 13 stycznia w Klubie Bolko odbył się wieczór koncertów na rzecz WOŚP. Wystąpiło 5 wykonawców prezentujących szerokie spektrum gatunków.

Boguszów-Gorce

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozgrzała też serca mieszkańców Boguszowa-Gorc. Dzięki wytężonej pracy dwóch sztabów, które działały w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym „Witold”, na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.  W tym roku Polacy wyjątkowo ofiarnie przyłączyli się do 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano łącznie ponad 62 tysiące złotych.

Świebodzice

Wyjątkowa atmosfera panowała w hali OSiR oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 2. Rewelacyjna frekwencja, uśmiechnięte rodziny, od kilkumiesięcznych dzieci po seniorów, wszyscy zrelaksowani, grali razem z orkiestrą wrzucając chętnie pieniądze do puszek. W tym roku w Świebodzicach padł rekord, uzbierano w sumie 109 301,14 zł.

Głuszyca

Ponad 10 tys. złotych udało się zebrać w Głuszycy podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obok zbiórki pieniędzy na terenie gminy w Centrum Kultury–MBP odbyły się popołudniowe koncerty przeplatane licytacjami przedmiotów podarowanych przez WOŚP oraz przez mieszkańców.

Walim

Gmina Walim od samego początku gra z Orkiestrą, urządzając swój sztab w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. W tym roku, podobnie jak w innych miastach, padł tu rekord zebranych środków – 23264,07 zł. Tegoroczne“wielkoorkiestrowe granie” po raz kolejny wspomogła Grupa Walim Rajdowy, która zapewniając przeżycie niesamowitej przygody w sportowych samochodach i przy towarzyszącej temu zimowej aurze, zgromadziła 5010,28 zł. Tradycyjnie odbyła się licytacja Tytułu Honorowego Kasztelana Zamku Grodno na 2019 rok. Licytację za kwotę 1009 wygrała Kancelaria Adwokacka Adwokat Ernest Ziemianowicz z Wlenia, która na konto orkiestry przekazała jednak powiększoną do 2009 zł kwotę.

Strzegom

W gminie Strzegom łącznie zebrano  43 720,84 zł, czyli o ponad 14 tys. zł więcej niż przed rokiem. Już od godzin porannych na ulice miasta wyszło 45 wolontariuszy, aby poprosić o finansową pomoc w imieniu najbardziej potrzebujących, tych najmłodszych i bezbronnych. O godz. 15.00 w sali Strzegomskiego Centrum Kultury rozpoczęły się koncerty i licytacje. Na scenie wystąpiło w sumie ok. 400 artystów. Wśród nich były m. in.: strzegomskie przedszkolaki oraz dzieci z Rogoźnicy. Nie zabrakło przedstawicieli Akademii Ruchu i Tańca „Bans” oraz młodzieży z sekcji gitarowej SCK. Wystąpił także zespół „Ametyst”.

Jedną z atrakcji – podobnie jak przed rokiem – było wspólne morsowanie zorganizowane przez społeczność „Strzegomska Dwunastka” i OSP Goczałków na parkingu SCK. Tegoroczną edycję WOŚP wsparła również Strzegomska Grupa Motocyklowa. Owsiak wspierany przez miliony. Następnego dnia po 27. Finale WOŚP, poruszony wydarzeniami w Gdańsku, Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świat ponownie zawrzał. Z każdego krańca płyną słowa poparcia dla wspaniałej inicjatywy, jaką jest Orkiestra i jej dyrygenta Jerzego Owsiaka.

– Jesteśmy, wszyscy w Fundacji, a przede wszystkim Jurek, wzruszeni, poruszeni i wdzięczni za Wasze przeogromne wsparcie dla nas i dla Jurka. Bardzo chcielibyśmy każdemu z Was odpowiedzieć i osobiście podziękować za każdą wiadomość, za każdy komentarz, za każdy mail, za każdy sms, czy też za każdy wyraz wsparcia umieszczony na ogrodzeniu naszej Fundacji. Wszystkie te sygnały w przeogromnej ilości i sile skierowaliście w naszą stronę, każdy ma w sobie ogromną moc emocji, przyjaźni i bardzo wzmacnia naszego ducha. (…) Jednak w tej chwili to nie my i nie Jurek najbardziej Was potrzebujemy. Największą tragedię przeżywają teraz bliscy ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza, jego rodzina, współpracownicy, przyjaciele, mieszkańcy Gdańska. W tej chwili to oni najbardziej potrzebują wsparcia i to oni muszą poczuć, że w obliczu tego koszmaru nie są osamotnieni. My, całą Fundacją, także zebwszystkich sił chcemy ich wspierać,i wyrazimy swoją z nimi solidarność w czasie sobotnich uroczystości w Gdańsku. Pozostańmy więc do momentu pożegnania ś.p. Prezydenta Pawła Adamowicza w zadumie, a potem przyjdzie czas na naszą wspólną pracę na rzecz lepszej przyszłości” – czytamy w oświadczeniu Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

AnPl

Powiązane artykuły