Tydzień posiedzeń najważniejszych banków na świecie

W tym tygodniu odbędą się posiedzenia kilku z ważnych banków centralnych na świecie. Dzisiaj czeka nas decyzja po dwudniowym posiedzeniu komitetu otwartego rynku Rezerwy Federalnej. Natomiast jutro poznamy decyzję odnośnie zmiany stóp procentowych z Banku Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach mieliśmy nowe niepokojące sondaże odnośnie możliwości wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Powoduje to już wysoką zmienność na rynku a kolejne dane banków centralnych lub publikacji makroekonomicznych może podsycać tą atmosferę. Decyzje banków centralnych mają duży wpływ na kurs walut,w tym także polskiej złotówki w stosunku do innych walut (dolara, funta, franka i jena).

USA

Ostatnie słabe dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych w połączeniu z Brexitem spowodowały, że o podwyżce stóp na dzisiejszym posiedzeniu nie ma mowy. Rezerwa Federalna, obok swojej decyzji w sprawie stóp procentowych, opublikuje również w tym tygodniu prognozy makroekonomiczne, w tym projekcję stóp procentowych. Poprzednia prognoza (z marca) wskazywała na dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku. Warto zwrócić uwagę na wypowiedź Janet Yellen (po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych zaplanowana jest konferencja szefowej FED), która musi wskazać mocne strony amerykańskiej gospodarki, by przekonać rynek, że podwyżki stóp są jeszcze możliwe w tym roku. Mimo tego w dłuższej perspektywie dolar i tak pozostanie mocny, ponieważ FED pozostaje jedynym bankiem centralnym, który w ogóle myśli o podwyżkach stóp procentowych. Może to spowodować powrót kapitału do USA zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji panującej na rynkach finansowych.

Japonia

W czwartek poznamy decyzję Banku Japonii. Zapowiedź przesunięcia w czasie podwyżki podatku od sprzedaży w Japonii zmniejsza prawdopodobieństwo decyzji o dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej. Aprecjacja jena japońskiego w stosunku do innych walut notowanych na rynku, przeszkadza gospodarce Japonii, która jest oparta w znacznej mierze o eksport. Dlatego wypowiedź szefa Haruhiko Kuroda może mieć spory wpływ na notowania walut.

Szwajcaria i Wielka Brytania

W tym tygodniu poznamy jeszcze decyzje Szwajcarskiego Banku Centralnego dotyczącą wysokości stóp procentowych. Mocny frank dalej jest problemem, a zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii może mieć wpływ na dalszy wzrost kursu franka. Jednak w tym przypadku obniżki stóp nie powinniśmy się spodziewać. Szwajcaria obecnie może się ‚pochwalić’ najniższymi stopami procentowymi na świecie (-0,75%). Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa szefa SNB, Tomasa Jordana. W tym dniu również swoją decyzje dotyczącą stóp procentowych poda Bank Anglii. Jego decyzja nie powinna wzbudzać tak dużo emocji jak decyzje FED i BOJ. W kwestii kursu funta inwestorów bardziej od decyzji BoE interesują kolejne sondaże dotyczące Brexitu.

Zapowiada się więc ciekawy tydzień, a obawy związane z Brexitem mogą spowodować, że żaden z banków centralnych nie będzie dokonywał zmian póki sytuacja rynkowa nie ustabilizuje się.

easymarkets_logo

(MKO)

Powiązane artykuły