Ukłon w stronę biznesu

Biznesmeni piszą do prezydentów trzech największych dolnośląskich miast.

Dolnośląscy Pracodawcy apelują o zwiększenie zaangażowania sektora biznesu we wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Postulują również o upublicznienie informacji na temat stanu prac nad tzw. ZIT-ami.

Pracodawcy w piśmie do prezydentów Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry wskazują, że aktywny udział lokalnego biznesu wpłynie na powodzenie realizacji ZIT-ów w subregionach. W listach do samorządowców proszą o pokazanie, jak będzie wyglądał model współpracy z przedstawicielami sektora prywatnego i potencjalnymi beneficjentami w celu wypracowania najlepszych rozwiązań.

Dolnośląscy Pracodawcy opowiadają się także za formalnym włączeniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców w system planowania, wdrażania i monitorowania ZIT.

– Zwracamy uwagę na potrzebę uwzględnienia konsultacji i usystematyzowania dialogu z sektorem biznesu na etapie tworzenia i realizacji Strategii ZIT. Uważamy, że tylko w ten sposób możliwe jest wypracowanie warunków dla optymalnego udziału sektora prywatnego przy współfinansowaniu i współrealizacji ZIT – mówi Artur Mazurkiewicz, prezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców.

Artur Mazurkiewicz dodaje, że realizacja ZIT to także większa odpowiedzialność samorządów lokalnych za inwestowanie unijnych pieniędzy.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów lokalnych. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. ZIT realizowane będą w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Fundusze unijne w ramach ZIT przeznaczone zostaną przede wszystkim na:

• rozwój transportu łączącego miasto i ościenne gminny (np. wprowadzenie zintegrowanych kart miejskich, budowa systemów „parkuj i jedź”, parkingów i ścieżek rowerowych);

• przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów – tzw. rewitalizacja (projekty łączące działania typowo inwestycyjne z miękkimi – np. przebudowa lub adaptacja budynków w zaniedbanej dzielnicy oraz aktywizacja zamieszkujących ją osób, które są zagrożone wykluczeniem społecznym – osoby pozostające długo bez pracy, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne);

• poprawę stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta (np. usuwanie azbestu, ochrona istniejących terenów zielonych w miastach, wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne);

• wspieranie efektywności energetycznej.

(Pa)

Powiązane artykuły