Veolia nadal inwestuje w Polsce

Veolia zainwestuje w Polsce 700 mln zł.

Francuski koncern chce budować nowoczesne i oszczędne sieci ciepłownicze.

Veolia w Polsce specjalizuje się w trzech dziedzinach – dotyczących energii, wody i odpadów. Na Dolnym Śląsku swoje oddziały posiada w Jaroszowie koło Strzegomia i w Środzie Śląskiej. W pierwszym z tych miejsc oddała niedawno do użytku nowoczesny system segregacji odpadów. W drugim chciała razem w EWG stawiać wiatraki.

W tym roku francuski koncern wyda w Polsce 700 mln złotych.  Firma, specjalizująca się w dostarczaniu ciepła i pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, chce unowocześniać metody utylizacji odpadów.

– Działamy w trzech obszarach biznesowych: energia, odpady, woda – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Gérard Bourland, dyrektor generalny Veolia Polska. – Główną częścią inwestycji energetycznych w 2015 r., a także w 2016 r., będzie poprawa naszych aktywów, tak żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Wydamy w tym roku 700 milionów złotych na projekty, które zredukują emisje. Wiemy, że w segmencie gospodarki odpadami, władze dużych miast mają mnóstwo projektów, a my z chęcią weźmiemy udział w przetargach.

Veolia dotąd prowadziła w Polsce działalność wspólnie z innym francuskim koncernem EDF pod marką Dalkia. Po rozdzieleniu przejęła polskie aktywa Dalkii i działalność spółki postanowiła kontynuować pod własną marką. Jej specjalnością są nowoczesne, zautomatyzowane systemy ciepłownicze.

Z nowymi inwestycjami w instalacje produkcyjne firma na razie się wstrzymuje. Dlaczego? Bo jak większość firm w Polsce czeka w końcu na przyjęcie ustaw dotyczących energii. Rozwija natomiast sieć dystrybucyjną.

– Jest to element naszej codziennej działalności: poprawiać wydajność naszych sieci i je rozwijać – informuje Gérard Bourland. – Wciąż planujemy szybki rozwój w miastach.

Veolia planuje też inwestycje w pozyskiwanie energii z odpadów.

– Odpady są tradycyjnym źródłem energii – zaznacza dyrektor generalny Veolia Polska. – Władze miejskie muszą sobie poradzić z takimi kwestiami, jak oczyszczalnie ścieków czy odpady, a do wytwarzania energii potrzebne jest paliwo. Mamy pomysł na to, jak zrealizować najlepsze połączenie tego, co nazywamy lokalnymi paliwami, czyli węglem, biomasą, odpadami, tak by zapewnić tanie i wydajne ciepło dla miast.

Veolia nie wyklucza też inwestycji w pozyskiwanie energii z ogniw fotowoltaicznych.

(Pa)

Powiązane artykuły